Joanna Pluta

Kultura ma być silną marką i energią Bydgoszczy

Rewitalizacja Młynów Rothera, w których ma się znaleźć między innymi Centrum Wiedzy o Mózgu to jeden z istotnych elementów strategii dla kultury w Bydgoszczy Fot. Dariusz Bloch Rewitalizacja Młynów Rothera, w których ma się znaleźć między innymi Centrum Wiedzy o Mózgu to jeden z istotnych elementów strategii dla kultury w Bydgoszczy na najbliższe dziesięć lat.
Joanna Pluta

Tak zakłada strategia dla kultury na 10 lat, której skrót założeń poznaliśmy na poniedziałkowym forum Obywateli Kultury. Była też mowa o Młynach Rothera.

Nowy program dla kultury naszego miasta został wypracowany w czasie roku spotkań i warsztatów przedstawicieli urzędu miasta i różnych środowisk kulturalnych Bydgoszczy. Jest kontynuacją i uzupełnieniem Masterplanu, który powstał nad Brdą parę lat temu.

Po raz pierwszy po krótce przedstawiła go wiceprezydent Iwona Waszkiewicz podczas poniedziałkowego spotkania Obywateli Kultury.

- Zanim trafi do radnych zostanie jeszcze poddany konsultacjom, prace nad nim są już jednak na finiszu - mówi. - Strategia to przede wszystkim bardzo konkretne cele i zadania, jakie chcemy zrealizować do 2026 roku, ale także określenie problemów i zagrożeń.

Wśród tych ostatnich prezydent Waszkiewicz wymienia między innymi zbyt małą rolę kultury w rozwoju miasta, odpływ młodych ludzi, brak tradycji uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, niewystarczające nakłady finansowe na infrastrukturę i utrudniony dostęp do oferty kulturalnej w niektórych częściach miasta.

- Wśród najważniejszych celów, jakie sobie stawiamy na najbliższe lata najistotniejsze ma być budowanie marki miasta w oparciu o kulturę - mówi. - Kultura ma być wyrazista i budować naszą tożsamość, ma być sposobem na promocję Bydgoszczy. Stąd program „Markowe wydarzenia”, który ma promować najciekawsze i najważniejsze bydgoskie wydarzenia kulturalne na arenie ogólnopolskiej. Chcemy też docierać z ofertą kulturalną tam, gdzie to wydaje się trudne - stąd na przykład planowany system ulg na wydarzenia kulturalne „Kultura jest dla każdego”, a także program „Kultura z dostawą do domu” - aby ci, którzy nie mają możliwości uczestniczenia w imprezach i tak mogli z oferty miasta skorzystać.

Rewitalizacja Młynów Rothera, w których ma się znaleźć między innymi Centrum Wiedzy o Mózgu to jeden z istotnych elementów strategii dla kultury w Bydgoszczy

W planach są też jeszcze między innymi - rozwijanie turystyki kulturowej (tworzenie specjalnych produktów turystycznych i szlaków), wykorzystanie znanych postaci z Bydgoszczy do kreowania wizerunku, mocna edukacja kulturalna i artystyczna (rozbudowa sieci szkół i klas artystycznych) i utworzenie inkubatora inicjatyw kulturalnych.

Strategia zakłada też inwestycje w rozbudowę infrastruktury kulturalnej. - Przed nami modernizacja dawnego Teatru Kameralnego, a tym samym utworzenie nowej instytucji, to samo tyczy się Młynów Rothera - mówi Waszkiewicz. - Oprócz tego na modernizację czekają Teatr Polski i Galeria Miejska bwa, a na rozbudowę Muzeum Okręgowe.

W strategii są także zapisy o rozbudowie Miejskiego Centrum Kultury, modernizacji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, rewitalizacji pałacu w Ostromecku czy Kanału Bydgoskiego. Czy prócz inwestycji w infrastrukturę strategia zakłada zwiększenie budżetu na ofertę kulturalną?

- Należy pamiętać, że od 2011 decyzją prezydenta każdego roku budżet na kulturę jest powiększany o milion złotych - odpowiada prezydent Waszkiewicz. - A to oznacza, że od tamtej pory budżet na ten cel zwiększył się już o pięć milionów zł. Na 2017 rok również zarezerwowany jest dodatkowy milion na projekty z programu. Warto wspomnieć, że w tym czasie liczba wydarzeń kulturalnych w naszym mieście wzrosła o 40 procent, a liczba uczestników tych wydarzeń o 20 procent. W tym obszarze naprawdę już dużo się zmieniło. W kolejnych latach wzrost wydatków będzie jeszcze większy bo otworzymy nowe instytucje kultury - dodaje. Dokument do radnych powinien trafić na początku przyszłego roku.

Opinie osób związanych z kulturą na temat strategii znajdą Państwo w piątkowej „Pomorskiej”.

Podczas poniedziałkowego spotkania Obywateli Kultury pojawił się też temat Centrum Wiedzy o Mózgu, które ma powstać w zrewitalizowanych Młynach Rothera. Koncepcja miejsca związanego z promocją wiedzy z zakresu funkcjonowania mózgu po raz pierwszy padła właśnie podczas jednego z wcześniejszych spotkań OK, a zaproponował ją prof. Marek Harat. A teraz na ten temat mówi Józef Herold, inicjator forów Obywateli Kultury.

- Centrum Wiedzy o Mózgu miałoby się składać z trzech obszarów - ekspozycji wiedzy o mózgu, laboratorium, w którym za pomocą różnego rodzaju urządzeń można by analizować funkcjonowanie tego organu oraz przestrzeni dla najmłodszych, w której poprzez zabawę odkryłyby czym jest mózg i do czego jest nam potrzebny - mówi. - W styczniu na zaproszenie prof. Harata przyjadą tutaj specjaliści z Boston Scientific. Mają przekazać na rzecz Centrum wielkich rozmiarów trójwymiarowy model mózgu, do którego będzie można wejść i od środka poznać jego działanie.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.