Andrzej Lechowski

Łączyło ich Wilno, ale ich drogi życiowe i dorobek pisarski były skrajnie różne

Stanisław Cat Mackiewicz (z lewej) i Jerzy Putrament Fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego Stanisław Cat Mackiewicz (z lewej) i Jerzy Putrament
Andrzej Lechowski

W 1958 roku w Bibliotece Wojewódzkiej przy ul. Kilińskiego w Białymstoku odbyły się dwa ważne wydarzenia literackie. 19 lutego z odczytem o polityce i dyplomacji angielskiej wystąpił Stanisław Cat Mackiewicz, przedwojenny wydawca i redaktor naczelny wileńskiego „Słowa”, który do historii polskiej publicystyki i polityki przeszedł już za swojego życia. 2 maja przyjechał Jerzy Putrament.

Przedstawiono go jako wybitnego pisarza, który podczas wojny uczestniczył w pracach patriotów polskich w ZSRR i w szeregach Wojska Polskiego wkroczył w 1944 roku do wyzwolonego Lublina.

Tym razem będzie trochę historii, która była udziałem całej Polski, ale interesujące epizody miały też miejsce w Białymstoku.

Drugim bohaterem tej opowieści jest Jerzy Putrament. Kilka tygodni po odczycie Cata zapowiedziano jego wizytę w Białymstoku. Tu też data była symboliczna - 2 maja. Żartując można powiedzieć, że był to drugi dzień świat.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Lechowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.