Inga Domurat

Lady D. to dama z Rymania

W Szczecinie rozstrzygnięty został wojewódzki etap konkursu Lady D.  Główną nagrodę i statuetkę zdobyła Krystyna Fijołek z Rymania. Fot. archiwum W Szczecinie rozstrzygnięty został wojewódzki etap konkursu Lady D. Główną nagrodę i statuetkę zdobyła Krystyna Fijołek z Rymania.
Inga Domurat

W Szczecinie rozstrzygnięty został wojewódzki etap konkursu Lady D. Główną nagrodę i statuetkę zdobyła Krystyna Fijołek z Rymania.

Konkurs organizowany jest od 2002 roku przez Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Parlamentarną Grupę Kobiet i chodzi w nim o to, by wyróżnić niepełnosprawne kobiety, angażujące się w działania kulturalne, społeczne i sportowe oraz udzielające się w organizacjach działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Cztery lata temu, dla uczczenia pamięci wieloletniej przewodniczącej kapituły, wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek, konkurs nazwany został jej imieniem. Tegoroczna edycja jest drugą, która swój etap ma w województwie zachodniopomorskim. Honorowy tytuł „Lady D.”, jak i logo konkursu, nawiązują do piękna i szlachetności aktywnej społecznie Lady Diany, jak i zawierają się w w semantyce angielskich słów „lady disabled”, czyli „niepełnosprawne damy”.

Finał wojewódzkiego etapu konkursu Lady D. zorganizowany został w Akademii Sztuk w Szczecinie. - To nie konkurs, to próba uchwycenia w czasie spotkania z niezwykłymi kobietami, które nie tylko znoszą trudy codziennego życia, ale dają siłę otoczeniu. Jesteście skarbami, o które należy dbać ze szczególną uwagą - przekonywała obecna na gali poseł Magdalena Kochan.

W tym roku o tytuł „Lady D.” ubiegało się 14 kandydatek z Pomorza Zachodniego w kategoriach: „Życie Społeczne”, „Kultura i Sztuka”, „Sport” i „Życie Zawodowe”. Do kategorii „Dobry Start” nie wpłynęło żadne zgłoszenie, dlatego przyznano dodatkową nagrodę w kategorii „Życie Społeczne”. Wszystkie wyróżnione i nagrodzone panie będą reprezentować województwo zachodniopomorskie podczas ogólnopolskiego finału w Warszawie. Kapituła konkursowa zdecydowała o przyznaniu ośmiu wyróżnień, w tym jednej nagrody głównej. Statuetka Lady D. trafiła do Krystyny Fijołek.- Pomaganie jest moją drugą naturą, a wyróżnieniem za pomoc - uśmiech od osób, którym pomagam. Ten tytuł to dla mnie osobiście wielki zaszczy i ogromne zaskoczenie - mówiła na gorąco Krystyna Fijołek, laureatka głównej nagrody.

W kategorii „Kultura i Sztuka” nagrodę zdobyła Alicja Czarnuszka ze Szczecina, a wyróżnienie Joanna Jankowska z Bobolic, w kategorii „Sport” nagrodę przyznano Ewie Durskiej z Nowogardu, w kategorii „Życie Zawodowe” - Izabeli Kowalskiej ze Stargardu, a w kategorii „Życie Społeczne” Zofii Krupie z Łobza. Wyróżnione zostały jeszcze: Ewa Kamińska z Goleniowa, Maria Potoła ze Złocieńca.

Inga Domurat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.