"Lalka" na maturze mile ich zaskoczyła. Ale wiersz Brylla wybrali nieliczni

Czytaj dalej
Fot. Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska

"Lalka" na maturze mile ich zaskoczyła. Ale wiersz Brylla wybrali nieliczni

Ewa Abramczyk-Boguszewska

- "Lalka" to było duże zaskoczenie - mówią maturzyści, którzy w piątek zdawali egzamin z języka polskiego. Drugi temat - interpretacja wiersza Brylla - był znacznie mniej popularny.

W piątek punktualnie o godz. 9 rozpoczęła się tegoroczna matura. Jak zwykle pierwszego dnia uczniowie pisali język polski na poziomie podstawowym. Do egzamin obowiązkowy, do którego muszą przystąpić wszyscy zdający. Arkusz składa się z dwóch części: pierwsza zawiera dwa teksty i pytania do nich, druga to samodzielna praca na wybrany temat.

W tym roku młodzież miała do wyboru dwa tematy. Pierwszy brzmiał: „Tęsknota - siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Lalki”, całej powieści „Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury”. Drugim tematem była intepretacja wiersza Ernesta Brylla „Bądźmy dla siebie bliscy, bo nas rozdzielają”.

W tym roku młodzież miała do wyboru dwa tematy. Co wybierali uczniowie? Co sądzą o trudności egzaminu? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.