LE: FK Gabala - Jagiellonia Białystok. Poprzeczka w górę. Teraz czas na Azerów

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Adam Muśko

LE: FK Gabala - Jagiellonia Białystok. Poprzeczka w górę. Teraz czas na Azerów

Adam Muśko

FK Gabala to będzie znacznie trudniejszy rywal niż Dinamo Batumi - mówi trener Jagielonii.

W pierwszej rundzie eliminacji do Ligi Europy żółto-czerwoni bez większych kłopotów uporali się z gruzińskim Dinamo Batumi. Teraz podopieczni Ireneusza Mamrota stoją przed historyczną szansą, gdyż Jagiellonia jeszcze nigdy nie przeszła dwóch rund w europejskich zmaganiach. Ale przed białostoczanami znacznie trudniejszy rywal niż drużyna z Gruzji. O trzecią rundę Jaga powalczy z zespołem FK Gabala z Azerbejdżanu, który w ostatnich dwóch sezonach awansował do fazy grupowej tych rozgrywek. W sezonie 2015/16 FK Gabala z dwoma punktami zajęła czwarte miejsce w grupie za FK Krasnodar, Dorusią Dortmund i PAOK Saloniki. Rok później Azerowie w grupie nie zdobyli punktu w rywalizacji z Saint Etienne, Anderlechtem Bruksela i FSV Mainz.

W rodzimej lidze FK Gabala w ostatnim sezonie przegrała tylko z potentatem rozgrywek Karabachem Agdam i wywalczyła wicemistrzostwo kraju.

Biorąc pod uwagę większe doświadczenie w rywalizacji międzynarodowej, a także znacznie większy budżet Azerów Jagiellonia w tym pojedynku nie będzie faworytem

- To będzie znacznie trudniejszy rywal niż Dinamo Batumi - przyznaje Mamrot. - W tym okienku Gabala zrobiła dziewięć transferów, ale to jeszcze nie znaczy, że ci zawodnicy zaczną z miejsca robić różnicę. Z naszego punktu widzenia najlepiej byłoby, gdyby oni wszyscy od razu wskoczyli do pierwszej jedenastki, bo potrzebować będą trochę czasu na zgranie i w tym moglibyśmy upatrywać swojej szansy. Nasze szanse oceniam pół na pół

Pierwszy mecz Jagiellonia zagra na wyjeździe. Białostoczanie już dziś wyjeżdżają do Warszawy skąd w środę wylecą do Azerbejdżanu. Spotkanie zostanie rozegrany w Baku, gdyż stadion w Gabali nie spełnia wymogów UEFA.

- Dla drużyny gdy nie gra na swoim obiekcie to zawsze jest jakiś problem - twierdzi Mamrot. - Zespół na obcym boisku nie czuje się tak pewnie. Ponadto na pewno przyjdzie mniej kibiców.

Mecz na wyjeździe rozpocznie się w czwartek o godzinie 19 czasu polskiego. Rewanż zostanie rozegrany 20 lipca o godzinie 20.30. Natomiast w niedzielę (16 lipca) Jagiellonia zainauguruje rozgrywki ekstraklasy wyjazdowym spotkaniem z Bruk-Bet Termalicą Nieciecza.

Kadra Jagiellonii na II rundę eliminacji Ligi Europy

Bramkarze: Marian Kelemen, Krzysztof Karpieszuk, Damian Węglarz.

Obrońcy: Zygmunt Gordon, Łukasz Burliga, Guilherme Sitya, Gutieri Tomelin, Ivan Runje, Dawid Szymonowicz, Piotr Tomasik.

Pomocnicy: Jacek Góralski, Taras Romanczuk, Dmytro Chomczenowski, Arvydas Novikovas, Przemysław Mystkowski, Przemysław Frankowski, Rafał Grzyb, Damian Szymański, Martin Pospisil, Dawid Polkowski.

Napastnicy: Fiodor Cernych, Cillian Sheridan, Karol Świderski, Łukasz Sekulski.

Adam Muśko

Od początku pracy w mediach lokalnych zajmowałem się tematyką sportową. Z Gazetą Współczesną i Kurierem Porannym jestem związany od 2016 roku. Natomiast od 2021 roku w obu tych tytułach pracuję jako dziennikarz online. Moim zadaniem jest jak najszybsze dostarczenie czytelnikom rzetelnych, zweryfikowanych informacji o regionie.   

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.