Lek. med. Janusz Kaliszczak, epidemiolog: koronawirusem można zarazić się drogą kropelkową

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
af

Lek. med. Janusz Kaliszczak, epidemiolog: koronawirusem można zarazić się drogą kropelkową

af

Rozmowa z lek. med. Januszem Kaliszczakiem, pediatrą, specjalistą chorób zakaźnych i epidemiologiem.

- Z powodu zakażenia koronawirusem nie żyje już ponad 100 osób. Czy powinniśmy się obawiać, że dotrze on do Polski, tym bardziej że do kraju co jakiś czas wracają podróżni z Azji?

- Czy epidemia dotrze do Polski, tego nie wiemy. Wszystko zależy, jak rozwinie się sytuacja oraz na ile prowadzony reżim sanitarny w Chinach i innych krajach, jest skuteczny.

Sama choroba jest podobna do grypy czy innych zakażeń dróg oddechowych. Podobnie jest ze śmiertelnością. Nie jest problemem jeśli dotyczy niedużej liczby osób. Problemem jest to, co obserwujemy w tej chwili, a więc epidemiczne występowanie tego schorzenia. W pewnym momencie liczba zakażonych może być tak duża, że spowoduje paraliż zarówno opieki zdrowotnej, jak i funkcjonowania wielu dziedzin życia.

Takie zjawisko obserwowaliśmy w latach 70. Była wtedy grypa stulecia, a chorych mieliśmy aż dziewięć milionów. Wiadomo, że im więcej chorych, tym więcej osób z powikłaniami i zgonów.

WIDEO: Minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny uspokajają ws. koronawirusa

Źródło: TVN 24

- Czy wiadomo, jaką drogą rozprzestrzenia się koronawirus?

- Podobnie jak grypa ten wirus przenosi się drogą kropelkową, jak i przez zakażone przedmioty, powierzchnie. Zarazić można się przez kichnięcie, a także bliski kontakt z osobą zarażoną. Uchronić przed tym może nas noszenie maseczek jednorazowych, a także częste mycie rąk.

- Wiele osób pyta czy można zarazić się poprzez rzeczy? Od jakiegoś czasu popularne stało się zamawianie rzeczy z Azji. Kupujących najczęściej zachęca niska cena.

- Jeśli przedmioty te pochodzą bezpośrednio z fabryki, gdzie od razu są pakowane, to ryzyko zarażenia jest małe. Gorzej, jeśli ktoś w międzyczasie, np. na lotnisku rozpakował paczkę, aby sprawdzić co w niej jest. Wtedy prawdopodobieństwo zarażenia wirusem jest większe. Dlatego nie zaszkodzi, jeśli zamówiony przedmiot tuż po wyjęciu z pudełka przetrzemy szmatką ze środkiem dezynfekującym.

- Jakie są objawy wirusa z Chin?

- Dominują infekcje dróg oddechowych.

af

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.