Lekarze z Łodzi uratowali mu płuco, które inni chcieli usunąć

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Jędrzejczak
Agnieszka Jędrzejczak

Lekarze z Łodzi uratowali mu płuco, które inni chcieli usunąć

Agnieszka Jędrzejczak

Rok temu prawie pogodził się z utratą części płuca, które zaatakował nowotwór. Przejechał pół Polski, żeby je uratować i wykorzystać szansę na normalne, zdrowe życie. Dali mu ją lekarze ze szpitala im. WAM w Łodzi, a on dziś mówi im po prostu "dziękuję". - To wielkie szczęście, że trafiłem w ręce tych specjalistów - przyznaje Jarosław Lewandowski z Gdańska.

Wszystko zaczęło się od nawracających stanów zapalnych lewego płuca, z powodu których pan Jarosław leczył się od kilku lat. To inżynier zarządzający firmą w Trójmieście. W ubiegłym roku, gdy trafił do pomorskiej kliniki chorób płuc, wykryto u niego guza w oskrzelu dolnego płata lewego płuca.

- Nie było wątpliwości, że to nowotwór. Lekarze podjęli decyzję o wycięciu guza wraz z dolnym płatem płuca. Decyzja, choć radykalna, była dla mnie zrozumiała, bo tak zwyczajowo postępuje się w podobnych przypadkach - mówi Jarosław Lewandowski.

Pacjent nie czekał jednak biernie w łóżku szpitalnym na operację. Czytał publikacje naukowe o raku płuca i nieoperacyjnym leczeniu. To wtedy dowiedział się o specjalistach ze szpitala klinicznego im. WAM w Łodzi. Napisał do nich maila. Łódzcy lekarze zainteresowali się jego przypadkiem i przyjęli do swojej Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej, Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej na leczenie.

Czytaj też: Przy szpitalu im. WAM w Łodzi powstanie Ponadregionalne Centrum Zabiegowe

Prof. Sławomir Jabłoński podkreśla, że wyleczenie pana Jarosława to zasługa całego zespołu, m.in. dr. Marcina Wawrzyckiego i dr. Jacka Kordiaka
Agnieszka Jędrzejczak Prof. Sławomir Jabłoński podkreśla, że wyleczenie pana Jarosława to zasługa całego zespołu, m.in. dr. Marcina Wawrzyckiego i dr. Jacka Kordiaka

- Pacjentowi groziła niedodma, czyli niewystarczające wypełnienie płuca powietrzem. Zmiana rozrastała się, co groziło usunięciem nawet całego płuca - mówi prof. Sławomir Jabłoński, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej, Ogólnej i Onkologicznej w szpitalu im. WAM. - Pobraliśmy wycinek do badania histopatologicznego, a gdy wyniki wskazały, że nie ma komórek nowotworu złośliwego, postanowiliśmy spróbować uratować pacjentowi ten płat płuca, wykonując tzw. zabieg wewnątrzoskrzelowy.

Polega on na usunięciu guza poprzez bronchoskopię interwencyjną, w połączeniu z trzema różnymi metodami. Guz był na zmianę wypalany i wymrażany.

- Najpierw użyliśmy pętli diatermicznej, czyli elektrody zakończonej tak jak lasso, którą „zarzuciliśmy” na guza i odcięliśmy go z pomocą prądu elektrycznego. Następnie do usunięcia resztek guza użyliśmy kriosondy zasilanej ciekłym azotem, co pozwoliło wymrozić i wyrwać tkankę. Na koniec wykorzystaliśmy bimer argonowy, również wprowadzony przez bronchoskop. Ta metoda to rodzaj diatermii, co mówiąc w dużym uproszczeniu, jest niszczeniem zbędnej tkanki wysoką temperaturą - wyjaśnia prof. Sławomir Jabłoński.

Zobacz: Nowatorska operacja w szpitalu im. WAM w Łodzi. Stenty pozwolą lepiej oddychać [FILM]

Łódzcy lekarze dzięki temu uratowali całe lewe płuco pacjenta.

- Podczas ostatniej kontrolnej bronchoskopii w szpitalu oglądałem z lekarzami moje oskrzele na monitorze. Po guzie nie ma nawet śladu! Wróciłem do Trójmiasta, jestem w pełni aktywny zawodowo, uprawiam sport, wszystko wróciło do normy. Lekarze całkowicie bezboleśnie przywrócili mnie do życia. Cieszę się, że są tacy specjaliści, którzy potrafią pochylić się nad pacjentem i choć są chirurgami, to skalpel nie jest ich jedynym narzędziem pracy - podkreśla pan Jarosław.

Czytaj też: American dream w łódzkim szpitalu

Rak płuc

To jeden z najgroźniejszych i najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce - ok. 21 tys. osób rocznie. Wśród wszystkich chorych, u których wykryto zmiany onkologicznie, co piąty mężczyzna i co 10. kobieta ma raka płuca.

Nowotwór ten jest też najczęstszą przyczyną śmierci wśród wszystkich pacjentów onkologicznych. Powoduje więcej zgonów niż rak piersi, prostaty i jelita grubego łącznie. Ryzyko raka płuca jest u mężczyzn trzy razy większe niż u kobiet. Na wyleczenie mają szansę ci, którzy zostaną zdiagnozowani wcześnie - na etapie, gdy nowotwór może być usunięty operacyjnie. W Polsce dostępność do wysokospecjalistycznego leczenia raka płuca jest mniejsza niż w większości krajów rozwiniętych.
Agnieszka Jędrzejczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.