Lekcja gotowania

Czytaj dalej
Fot. Fot. nadesłane
Monika Smól

Lekcja gotowania

Monika Smól

Młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Chełmnie wzięła udziału w „Wiosennej Szkole Gotowania” - projekt Erasmus Plus we Francji.

Z inicjatywą wyszło miasto Tours, tamtejszy uniwersytet i szkoła CFA przygotowującą do zawodów gastronomiczno-hotelarskich. Głównym polskim partnerem był Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

- Projekt zakładał, że wezmą w nim udział nauczyciele i uczniowie szkół średnich, więc profesor Jarosław Dumanowski wybrał do współpracy trzy wyróżniające się o profilu gastronomicznym, wśród nich naszą - mówi Andrzej Wojciechowski, nauczyciel. - Szkołę reprezentowały Daria Skrzyszewska z I THŻ i Aneta Czaja z III TŻ.

Organizatorzy zaprosili także grupę rumuńską. Program był napięty i łączył debatę na szczeblu uniwersyteckim, projekcje filmów, warsztaty z rozpoznawania win i serów, gotowanie z szefem kuchni, zwiedzanie miasta.

- Do debaty zaproszono profesora Dumanowskiego - historyka kulinariów, ale że dotyczyła szkolnictwa zawodowego z uwzględnieniem kierunków gastronomicznych i hotelarski, poprosił on do współpracy Monikę Ośmiałowską z naszej szkoły i Grzegorza Łapanowskiego, znanego jurora programu Top Chef - dodaje Andrzej Wojciechowski. - Młodzież rozmawiała z nim o wyborze zawodu kucharza i możliwościach rozwoju w branży. Monika Ośmiałowska i prof. Dumanowski i wzięli też udział w dyskusji na temat przekazywania wiedzy kulinarnej młodzieży. Towarzyszyły temu prezentacje przygotowane przez uczniów szkół gastronomicznych z Polski, Francji i Rumunii. Stworzony przez grubnian dotyczył tradycyjnych potraw świątecznych. Wzbudził zainteresowanie, bo polskie potrawy, mimo że przyrządzone z prostych i dostępnych składników, zostały odebrane jako nieco egzotyczne.

Ekscytującym momentem było przygotowanie posiłku z francuskim szefem kuchni dla prawdziwej restauracji. Uczniowie pracowali z lokalnymi produktami, takimi jak czosnek niedźwiedzi, który w Polsce jest objęty ochroną częściową i nie można go zrywać w lesie. Ich potraw zaserwowano potem uczestnikom konferencji.

W wolnym czasie młodzież zwiedziła Tours - miasto nad Loarą, znane z kultu św. Marcina - biskupa. Zobaczyli zamek Amboise w Dolinie Loary i Close Luce - dom Leonarda da Vinci, w którym żył do śmierci. Obecnie znajduje się tam muzeum z prototypami maszyn wykonanych zgodnie ze szkicami genialnego konstruktora.

- Realizacja takich projektów świadczy o coraz wyższej randze szkolnictwa zawodowego i potrzebie wymiany doświadczeń na szczeblu europejskim - podkreśla Andrzej Wojciechowski. - Młodzież poszerzyła wiedzę o serach, winach, gęsinie, przekonała się o wadze dziedzictwa kulinarnego. Dzięki międzynarodowej współpracy mogła spojrzeć na swój zawód w szerszej perspektywie i odkryć, że daje możliwość zatrudnienia i szanse na rozwój. Kolejna edycja Wiosennej Szkoły Gotowania odbędzie się Polsce. Grubno i Chełm-no mają wiele do zaoferowania. Liczę, że organizatorzy uwzględnią wizytę u nas.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.