Liceum Ogólnokształcące w Czerwieńsku dołączyło do Szkół Demokracji

Czytaj dalej
Fot. Archiwum UM Czerwieńsk
Leszek Kalinowski

Liceum Ogólnokształcące w Czerwieńsku dołączyło do Szkół Demokracji

Leszek Kalinowski

Liceum Ogólnokształcące w Czerwieńsku dostało teraz - jako jedyna szkoła w Lubuskim - prestiżowy tytuł, przyznawany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Wyróżnienie to otrzymało 50 szkół z całej Polski. Czym musiały się one zasłużyć? Trzeba było się wykazać demokratycznymi wyborami samorządu uczniowskiego, jego regulaminem, komunikacją z młodzieżą, podejmowanymi wspólnie z dyrekcją decyzjami. Uczniowie tej szkoły muszą znać kryteria nauczania i oceniania, a placówka być otwarta na różne wartości…

- Brawo! Szkoła w Czerwieńsku kojarzy mi się z mundurowymi klasami, a więc i dyscypliną. Dobrze, że jest tam także demokracja. To wielka wartość – zauważa pan Mieczysław, emerytowany wojskowy.

Klasy wojskowe to efekt podpisanejgo 11 grudnia 2012r. porozumienia o współpracy pomiędzy szkołą a 4 Zielonogórskim Pułkiem Przeciwlotniczym w Czerwieńsku, Komendą Miejską Policji i Komendą Miejską Straży Pożarnej w Zielonej Górze.

Dzięki czemu Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Czerwieńsku zdobyło tyle punków, by stać się Szkołą Demokracji?

M.in. placówka zorganizowała debatę z udziałem uczniów, rodziców, nauczycieli i dyrekcji na temat wewnątrzszkolnego oceniania. Wspólnie ustalono kryteria punktowe dla poszczególnych ocen. Po pierwszym semestrze obowiązywania systemu przeprowadzono jego ewaluację (ocenę) i uznano, że warto uściślić niektóre zapisy. Potem nauczyciele stwierdzili, że wspólnie wypracowane zasady są zbyt liberalne, co oznaczało powrót do konsultacji. Temat był kontrowersyjny, bo uczniowie i nauczyciele mieli odmienne zdanie na temat wcześniej zatwierdzonych progów. Trzeba było więc znaleźć kompromis. Ostatecznie wszyscy zgodzili się, że progi należy zostawić, ale za to warto uszczelnić kryteria oceniania zadań domowych i projektów oraz aktywności na lekcjach. Ustalono też konieczność zaliczania sprawdzianów na poziomie 50 proc.

– Przyglądaliśmy się tym konsultacjom z podziwem – przyznaje Michał Tragarz z Centrum Edukacji Obywatelskiej, koordynator programu Szkoła Demokracji. - Właśnie w takich sytuacjach, gdzie trzeba rozbroić miny zanim wybuchną, widać szczególnie sens naszego programu i demokratycznych wzorców, jakie staramy się wprowadzić do szkół.

Program realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) jest dostępny dla każdej szkoły, a także dla ośrodków szkolno-wychowawczych.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.