Lista Produktów Tradycyjnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego się rozrasta

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Justyna Wojciechowska-Narloch

Lista Produktów Tradycyjnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego się rozrasta

Justyna Wojciechowska-Narloch

To alternatywa dla fast foodów i półproduktów coraz powszechniejszych na rynku. Chodzi o to, by jeść zdrowo i zgodnie z lokalną tradycją.

Anna Patyk przewodniczy Kołu Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu w gminie Dobre. Ona i jej koleżanki przez ostatnie lata bardzo przyczyniły się do tego, że Lista Produktów Tradycyjnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego tak bardzo się rozrosła. Są autorkami 25 przepisów na regionalne dania, które się na niej znalazły.

- Człowiek został na tym wychowany i przez lata pamiętał te smaki. Zaczęłyśmy sobie wspólnie przypominać, co jadło się na co dzień, co mamy i babcie podawały na święta - opowiada Anna Patyk. - Potem wystarczyło już tylko odtworzyć oryginalne receptury, co nie zawsze było łatwe.

Produkt to podstawa

Pani Anna specjalizuje się w wymagającym daniu, a mianowicie świątecznej szynce kujawskiej z kością. Do jej przygotowania potrzebna jest cała szynka wieprzowa z golonką. Gotowa potrawa wygląda ciekawie - na wierzchu jest poprzecinana w „kratkę” i nabita goździkami. Mięso trzeba najpierw odpowiednio długo moczyć w solance, a potem ugotować i upiec.

- To danie przygotowuję tylko na święta, ale za to przy pomocy rodziny. Wtedy smakuje jeszcze lepiej - opowiada Anna Patyk. - W swojej kuchni nie skupiam się jedynie na tradycji. Szukam też ciekawostek, nowych smaków i dzięki temu jedzenie jest przyjemnością. Synowa, która na początku sceptycznie podchodziła do moich kulinarnych zapatrywań, dziś zaczyna doceniać, to co tradycyjne. To mnie bardzo cieszy.

Pani Anna doskonale wie, że podstawą udanego dania jest produkt, a właściwie jego wysoka jakość. Większość rzeczy, których używa w kuchni - jeśli to tylko możliwe - stara się wyhodować sama. Tak jest z warzywami, owocami i mięsem.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.