Hanka Sowińska

Listy ojca i syna. Z obozu w Bydgoszczy i w Kozielsku

Tadeusz Raczkowski (1886-1939) był w Bydgoszczy dyrektorem Szkoły Rolniczej przy ul. Nowodworskiej 11 Fot. http://www.cantoria.home.pl Tadeusz Raczkowski (1886-1939) był w Bydgoszczy dyrektorem Szkoły Rolniczej przy ul. Nowodworskiej 11
Hanka Sowińska

Rodzina Raczkowskich padła ofiarą dwóch zbrodniczych systemów. Tadeusza zabili Niemcy, jego syna Janusza - sowieci. Ich listy pisane z obozów wzbogacą zasób Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.

- Ta dokumentacja ma olbrzymie znaczenie, także dlatego, że dotyczy bydgoszczan. Takich materiałów jest niewiele. Dotąd nie mieliśmy żadnej korespondencji z obozu w Kozielsku, ani z obozu na ul. Artyleryjskiej - mówi Eugeniusz Borodij, dyrektor bydgoskiego archiwum.

Pięć kartek zapisanych ładnym charakterem pisma. Teksty, choć kreślone ołówkiem, mimo upływu prawie 80 lat są czytelne. W nich ogromna wiara - bo nadawcy trzech grypsów i dwóch listów żyją i mają wielką nadzieję, że z ich bliskimi nic złego się nie dzieje.

O czym Tadeusz Raczkowski pisał w grypsach? Przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.