Łódź się wyludni, ale to niekoniecznie zła wiadomość

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Alicja Zboińska

Łódź się wyludni, ale to niekoniecznie zła wiadomość

Alicja Zboińska

Z prof. Stefanem Krajewskim, ekonomistą z Uniwersytetu Łódzkiego, o konsekwencjach wyludniania się Łodzi, rozmawia Alicja Zboińska

Za dwanaście lat w Łodzi będzie mieszkało niespełna 621 tys. osób, o niemal 70 tys. mniej niż pod koniec 2017 roku. Co to oznacza dla miasta i tych, którzy tu zostaną?

Ta tendencja jest nieunikniona, nie potrafimy zatrzymać ludzi w Łodzi. Jest zresztą mało dużych miast, którym przybędzie mieszkańców. Łódź natomiast to miasto najbardziej wyludniające się, a wynika to m.in. ze struktury gospodarczej. Powstaną tu raczej słabo płatne, mało ciekawe miejsca pracy.

Łódź się wyludni, ale to niekoniecznie zła wiadomość
Grzegorz Gałasiński Prof. Stefan Krajewski

Z Łodzią jest trochę jak z Pittsburghiem. Tam upadły kopalnie, miasto straciło 60 proc. mieszkańców. Powstał tam jednak bardzo nowoczesny przemysł. Są ośrodki, które wyszły z podobnej pułapki jak nasza. Podobnie dzieje się z Zagłębiem Ruhry.

Jaki wniosek z tego płynie dla władz miasta i łodzian?

Wyludnianie się Łodzi to szansa, by poprawić warunki życia w mieście i to w wielu sferach. Można np. połączyć mieszkania, z dwóch stworzyć jedno. Łódzka zabudowa jest bardzo zwarta i zbita, można będzie wyburzyć część kamienic, a w ich miejsce będą mogły powstać parkingi, których w mieście bardzo brakuje. Mniejsza liczba mieszkańców to także łatwiejszy dostęp do służby zdrowia. Jest jednak jedno "ale" i ma ono związek z naszą strukturą gospodarczą.

Chodzi o miejsca pracy?

Tak, a raczej o jakość tych miejsc pracy. Gdyby w Łodzi było więcej pracy dla fachowców, to utrata mieszkańców nie byłaby aż tak bolesna. Mniejsza liczba pracowników na stanowiskach, które nie wymagają szczególnych kwalifikacji, nie będzie dotkliwa, o ile będziemy mieli więcej zatrudnionych w nowoczesnych usługach.

Niestety, u nas zmiana struktury gospodarczej ciągle postępuje zbyt wolno. U nas remontuje się drogi, rewitalizuje parki, a to jest proste do zrobienia, nie wymaga szczególnych zachodu. Zmiana struktury gospodarczej jest natomiast trudna, ciężko się ją buduje i to u nas wyraźnie kuleje.

Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.