Łódzkie szkoły w oku kamer

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak
Magda Jach

Łódzkie szkoły w oku kamer

Magda Jach

System monitoringu wizyjnego od kilkunastu lat jest sukcesywnie wprowadzany do szkół, choć do tej pory żadne przepisy tego nie regulują. Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała 28 szkół publicznych i 14 samorządów, zebrała informacje od 7 tys. szkół podstawowych i gimnazjów oraz ankiety od 1,8 tys. uczniów oraz 1 tys. nauczycieli.

Oceniła, że monitoring podniósł poczucie bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkół, ale miała zastrzeżenia do sposobu rozmieszczenia kamer oraz czasu przechowywania nagrań.

Szkoły łódzkie, w których również monitoring wizyjny działa od lat, są z niego zadowolone, a zarejestrowane obrazy okazują się bardzo przydatne w wielu sytuacjach. Zwykle kamery montowane są tak, aby obejmowały wszystkie wejścia do budynków, przedsionki, boiska, korytarze, szatnie. Zapisy z kamer przechowywane są standardowo 30 dni.

- Przydają nam się, gdy np. chcemy rozstrzygnąć korytarzowe spory, do jakich dochodzi między uczniami - opowiada Michał Różański, dyrektor SP 26 przy ul. Pogonowskiego. - Wystarczy obejrzeć nagranie i wszystko jasne. W ubiegłym tygodniu dzięki temu, że zapis obejmuje też część ulicy przed szkołą, udało się odzyskać rower miejski. Nie raz też materiały udostępniamy policji, gdy akurat w tym miejscu dojdzie do kolizji czy innych zdarzeń.

- Zapisy z monitoringu to bardzo dobry dowód - podkreśla asp. Marzanna Boratyńska, z wydziału ruchu drogowego łódzkiej policji. - Wykorzystują je nie tylko służby drogowe, także kryminalne i dochodzeniowe.

Funkcjonowania Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Żeromskiego bez monitoringu nie wyobraża sobie dyrektor Teresa Łęcka: - Teren 2,5 hektara, 9 budynków - monitoring pomaga nam dbać o bezpieczeństwo, obserwować i reagować.

- W szatni młodzieży zdarza się coś gdzieś porzucić i kamera widzi np. telefon czy książkę na szafce - dodaje Andrzej Kolasiński, dyrektor IX LO przy ul. Paderewskiego. - Widzi też, gdy ktoś coś na szafce wymaluje albo się spóźni...

Magda Jach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.