Łódzkie szpitale wstrzymają przyjęcia?

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Hołod
Agnieszka Jędrzejczak

Łódzkie szpitale wstrzymają przyjęcia?

Agnieszka Jędrzejczak

Zabiegi i przyjęcia do największych szpitali mogą zostać wstrzymane, bo nie będzie miał kto leczyć. Lekarze składają wypowiedzenia.

Takiej sytuacji jeszcze nie było. Szpitale wstrzymają planowe zabiegi i przyjęcia pacjentów, jeśli nie porozumieją się z lekarzami.

Specjaliści i lekarze rezydenci z każdego oddziału szpitala klinicznego im. WAM w Łodzi złożyli wczoraj wypowiedzenia klauzuli opt-out, a to oznacza, że w tygodniu nie będą mogli pracować więcej niż 48 godzin, ponadto nie będą mogli brać więcej niż trzy dyżury w miesiącu.

Do tej pory nierzadko mieli ponad 10 dyżurów, bo w szpitalach brakuje lekarzy do leczenia pacjentów. Dzięki dodatkowym dyżurom zabiegi i przyjęcia odbywały się zgodnie z planem, a NFZ nie karał placówek za nierealizowanie umów.

Dramatycznie jest np. w oddziale anestezjologii w szpitalu im. WAM, gdzie wczoraj wypowiedzenia złożyli wszyscy lekarze. Kto będzie znieczulał do zabiegów?

- Obstawiamy w szpitalu po trzy dyżury dziennie. Jeden anestezjolog jest na OIOM-ie, dwóch na pozostałych oddziałach szpitala. Jeśli te dyżury pełni ponad 20 osób, pracując więcej, niż pozwala kodeks pracy i wszyscy złożyli wypowiedzenia, to konsekwencje są oczywiste - mówi nam jeden z lekarzy.

To niejedyny łódzki szpital, w którym może dojść do wstrzymania przyjęć pacjentów. Ponad sto wypowiedzeń złożono w kadrach Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, gdzie trafiają chore matki i dzieci z całej Polski.

Ilu lekarzy z Łodzi wypowiedziało umowy opt-out i co to oznacza dla poszczególnych łódzkich szpitali? O tym w zamkniętej części artykułu

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Jędrzejczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.