Łódzkie: Trwa walka o przyszłość rezerwatu przyrody w Rąbieniu

Czytaj dalej
Fot. fot. Bartosz Zalega
Wiktor Przygocki

Łódzkie: Trwa walka o przyszłość rezerwatu przyrody w Rąbieniu

Wiktor Przygocki

Mieszkańcy Aleksandrowa Ł. i okolic ponownie próbują rozwiązać problem zalegających śmieci w rezerwacie przyrody o nazwie Torfowisko Rąbień. W ramach Aleksandrowskiego Budżetu Obywatelskiego, po raz drugi przygotowano i złożono projekt. W zeszłym roku nie został on nawet poddany pod głosowanie mieszkańców. Urząd z góry go odrzucił.

Jeżeli nie podejmiemy działań już dzisiaj, to za kilka lat ten rezerwat nie będzie już miał sensu istnienia. Mieszkam tu od 15 lat i na co dzień widzę przemiany jakie w nim zachodzą. Rozbudowujące się osiedla domów pociągają za sobą zmiany w środowisku - opowiada Bartosz Zalega, radny gminy, członek Polski 2050.

W ramach projektu - na terenie torfowiska - przeprowadzone zostałyby prace terenowe oraz badawcze. Usunięta byłaby niepożądana roślinność, a przede wszystkim - redukcji uległby wpływ zalegających od dawna odpadów. Szczegółowy zakres prac opracowaliby specjaliści.

Głównym problemem, który wymaga pilnego rozwiązania jest to, że na znacznej powierzchni rezerwatu - kilkadziesiąt lat temu - urządzono nielegalne wysypisko śmieci. W podłożu znajdują się setki ton gruzów, odpadów komunalnych, starych folii oraz przedmiotów codziennego użytku. Sytuacja pogorszyła się w ostatnich latach, ponieważ te śmieci zaczęły „wychodzić spod ziemi” - mówi radny.

Powierzchnia rezerwatu to ponad 42 ha. Znajduje się on we wsi Rąbień AB i bogaty jest w wiele rzadkich gatunków roślin, które tworzą wartościowy ekosystem. Rezerwat położony jest w zasięgu działania Nadleśnictwa Grotniki. Zwracając się właśnie do tej instytucji - kilka lat temu - aktywiści zaczęli walkę o jego los.

Nadleśnictwo Grotniki oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi, już w 2020 roku odpowiedziały na nasze apele - w sposób przychylny. Problemem jest gmina, która nie chce zainicjować działań - mówi Zalega.

Grupę lokalnych aktywistów ekologicznych, których członkiem jest radny gminy, w walce wspierają m.in. posłanki: Agnieszka Hanajczyk oraz Hanna Gill-Piątek. Wkrótce dowiemy się, czy projekt do budżetu obywatelskiego pt. „Na ratunek – Rezerwat Torfowy w Rąbieniu” zostanie w tym roku dopuszczony do głosowania przez urząd.

Wiktor Przygocki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.