Lubuski Teatr w Zielonej Górze zaprasza na zajęcia! [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Lubuski Teatr w Zielonej Górze zaprasza na zajęcia! [WIDEO]

Leszek Kalinowski

O bezpłatnych warsztatach teatralnych, filmowych, fotograficznych, literackich rozmawiamy z Emilią Adamiszyn z działu literackiego teatru.

Lubuski Teatr przypomina o Scenie Lalkowej, prosi mieszkańców o wspomnienia, ale też zaprasza na darmowe warsztaty filmowe, fotograficzne, teatralne i literackie...
Zapraszamy do niezwykłej detektywistycznej przygody. W latach 1962-1991 działała przy Lubuskim Teatrze odrębna Scena Lalkowa. Jakie ślady po niej pozostały? W trakcie warsztatów filmowych, fotograficznych, teatralnych i literackich grupa międzypokoleniowa podąży tropami dawnej Sceny Lalkowej, a wyniki swojego śledztwa przedstawi w postaci filmu, wystawy fotograficznej i listów. Obowiązują wcześniejsze zapisy na warsztaty.

Kiedy i gdzie zaplanowaliście zajęcia z młodzieżą?
Zajęcia odbywać się będą w Lubuskim Teatrze od 26 do 30 czerwca, w godzinach 10.00-14.00. Składać się one będą z następujących bloków działań: „Reportaż filmowy”, który poprowadzi Jacek Katos. „Śladami jako tematem fotografii” zajmie się Paweł Janczaruk. Kolejny warsztat pod hasłem „Zachować ślady przedstawienia. W archiwum teatralnym” będę miała przyjemność poprowadzić sama.
„Klasyczne techniki lalkowe. Animacja” zdradzi uczestnikom spotkania Beata Sobicka-Kupczyk. I wreszcie warsztat „Jak kiedyś pisano listy, a dziś jak się pisze?” poprowadzi Anna Feleniak.

Gdzie się można zapisać?
Zapisy przyjmujemy drogą elektroniczną. Czekamy na zgłoszenia pod adresem:
emilia@teatr.zgora.pl. Można też zapisać się, dzwoniąc pod numer telefonu 664 713 710. Udzielimy też szczegółowych informacji o naszych warsztatach.

Stanowią one część projektu „Halina Lubicz: ślady i nawiązania”. Na czym on polega?
W magazynach i archiwum Lubuskiego Teatru znajdują się zbiory dokumentów, lalek teatralnych, rekwizytów pozostałych po działającej w latach 1962-1991 przy Lubuskim Teatrze Sceny Lalkowej. Jej założycielką była Halina Lubicz, aktorka Lubuskiego Teatru. Przywołanie bogatej tradycji tej sceny, a także działań pedagogiczno-teatralnych Haliny Lubicz (prowadzenie korespondencji z dziećmi w imieniu postaci z przedstawień) posłużyło jako inspiracja do działań animacyjno-artystycznych.

Teatr czeka na wspomnienia?
Zależy nam też na tym, by zgłosili się do nas mieszkańcy, którzy pamiętają Scenę Lalkową i powspominali ją. Z tych opowieści, krótszych i dłuższych, powstanie reportaż filmowy. Wszystkich, którzy zechcą podzielić się wspomnieniami, zapraszamy do teatru 27 czerwca o 17.00

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.