Lumo Bjalistoko. Turyści pokochali festiwale światła. Czy podobnie będzie w Białymstoku?

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz / archiwum
Anna Kopeć, Anna Gronczewska

Lumo Bjalistoko. Turyści pokochali festiwale światła. Czy podobnie będzie w Białymstoku?

Anna Kopeć, Anna Gronczewska

W piątek i sobotę centrum Białegostoku zaleje fala światła i widowiskowych iluminacji. Przed nami czwarta edycja Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy „Lumo Bjalistoko”. Publiczność może liczyć na ciekawe projekcje, animacje i instalacje świetlne. Białystok jednak nie był pierwszy. W innych miastach pokazy przyciągają tysiące gości.

Festiwale świata organizowane są w wielu miastach na świecie. Jedynym w naszym regionie jest Lumo Bjalistoko. To jedyne wydarzenie, które centrum Białegostoku wypełnia multimediami, sztuką i artystycznie wykorzystanym światłem. To okazja, by spojrzeć na swoje otoczenie i odczytać je w niecodzienny sposób - dobrze się przy tym bawiąc.

- Naszym celem jest ukazywanie różnorodnych form artystycznych wykorzystujących światło, wraz z mniej znanymi odmianami i formami street artu. Korzystamy z tego, że jesienią zmierzch zapada dość wcześnie - co daje widzom czas na niespieszne przemierzanie śródmieścia i odkrywanie jego sekretów. Niekiedy ukrywamy je w wieczornym mroku a w innych miejscach celowo podkreślamy światłem - informuje Piotr Jać ze Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie, które organizuje Lumo Bjalistoko.

Przez dwa październikowe wieczory przestrzeń śródmiejską można potraktować jako plastyczną, nieoczywistą i poddającą się modelowaniu. Dzięki temu można na nowo spojrzeć na miasto a przy tym zastanowić się nad miejscem, jakie mamy w nim jako ludzie.

Na festiwal składają się różne dziedziny sztuki i działalności twórczej wykorzystujące światło. Na budynkach będą mappingi i iluminacje, których uzupełnieniem są murale. W parkach i na placach pojawią się różnorodne instalacje artystyczne a między nimi odbędą się pokazy sztuk performatywnych. Śródmieście Białegostoku wypełni się światłem, ruchem i dźwiękiem.

Jednak w porównaniu z innymi miastami jesteśmy tylko ubogim krewnym.

 

W dalszej części artykułu dowiesz się m. in.:

 

 • tegoroczny program Lumo Bjalistoko

 • jak wyglądają festiwale światła w innych miastach na świecie

 

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Anna Kopeć, Anna Gronczewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.