Mają już połowę wniosków na „500+”

Czytaj dalej
Fot. Piotr Hukało
Monika Smól

Mają już połowę wniosków na „500+”

Monika Smól

- Wpłynęło około 750 wniosków z programu „Rodzina 500+” - informuje Eliza Rokita, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmnie.

W naszym MOPS-ie dotąd nie było żadnego zamieszania. Bez kolejek, nerwów, emocji. Tak minął pierwszy tydzień przyjmowania wniosków od rodziców, którzy występują o 500 złotych na dziecko.

- W czwartek na koniec dnia, czyli po tygodniu przyjmowania dokumentów od mieszkańców, mieliśmy już ogółem 704 wnioski - informuje Eliza Rokita. - Z tego - drogą papierową wpłynęło 579, natomiast w formie elektronicznej - 125. Myślę, że to już połowa. Chociaż z urzędu wojewódzkiego mm informacje, że tych wniosków może w Chełmnie wpłynąć nawet 1800. Niektóre, oczywiście, na kilkoro dzieci.

Do obsługi petentów zatrudnione zostały dodatkowe dwie osoby. - Petentów obsługuje sześć osób w trzech biurach. I to na razie spokojnie wystarczy - mówi kierownik ośrodka. - Na razie koncentrują się tylko na przyjmowaniu wniosków. Potem będą je wprowadzać do systemu, a następnie zostaną rozpatrzone.

MOPS na wypłatę świadczenia ma trzy miesiące. W kwietniu na pewno żadne pieniądze nie zostaną przelane czekającym na nie rodzicom. Jednak w MOPS-ie obiecują, że postarają się, aby nie musieli też czekać ustawowo dopuszczalnych trzech miesięcy.

- Będziemy starali się o to, aby pierwsze wypłaty zostały zrealizowane już na początku maja - zapowiada Eliza Rokita. - Niektórzy mieszkańcy dopytują nas, jak długo trzeba czekać i kiedy te pieniądze dostaną.

W naszym mieście najliczniejsze rodziny, będące pod opieką MOPS-u, to te z sześciorgiem pociech. - Większych nie kojarzę - mówi Eliza Rokita. - Jednak takich też jest zaledwie kilka. Natomiast więcej jest rodzin, w których jest po czterech-pięcioro dzieci.

Kierownik MOPS-u przyznaje, że około połowa wniosków, które wpłynęły to te od rodziców, którzy mają dwoje dzieci i wnioskują o przyznanie im środków na jedno z nich. Zazwyczaj są to osoby nieznane pracownikom opieki społecznej, na co dzień nie korzystające z żadnych form wsparcia. Wśród nich także prowadzący działalność gospodarczą. Z tego programu chętnie korzystają wszyscy uprawieni.

- 500 złotych na dziecko to duży zastrzyk gotówki, zwłaszcza dla korzystających z pomocy społecznej - nie ma wątpliwości kierownik Rokita.

Na dzieci przebywające w pieczy zastępczej, opiekunowie nie dostają świadczeń z MOPS. O dodatek - tej samej wysokości - mogą wnioskować w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Chełmnie.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.