Majówka w Chełmnie będzie obfitować w atrakcje

Czytaj dalej
Fot. Monika Smól
Monika Smól

Majówka w Chełmnie będzie obfitować w atrakcje

Monika Smól

W powiecie odbędą się imprezy kulturalne, muzyczna i sportowe.

W Chełmnie 1-3 maja będzie okazja zwiedzić Izbę Tortur na Średniowiecznej Osadzie Rycerskiej. Otwarta będzie od godz. 10 do 16.

Można też będzie wejść na taras widokowy na wieży fary. Czynny będzie w sobotę od godz. 9 do 17.30, w niedzielę i święta - od 14 do 17. Bilet wstępu: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł (dla uczniów szkół podstawowych). Podczas mszy św. taras widokowy jest nieczynny.

Przez cały długi weekend będzie można obejrzeć kilka eksopzycji w Muzuem Ziemi Chełmińskiej. „Dzieje Chełmna” i „Ludwik Rydygier - światowej sławy chirurg”, a także wystawy czasowe „Tajna Organizacja Wojska Gryf Pomorski” oraz ilustracji Michała Pietruszki „Fantastyka” na kilku piętrach będą dostępne dla zwiedzających. W weekend będzie też można podziwiać samochody podczas zlotu Start Event VSK 2K16 Cars/People/BBQ nad Jeziorem Starogrodzkim.

Park Miniatur Zamków Krzyżackich w Parku Pamięci i Tolerancji im. dr Rydygiera otwarty będzie w sobotę, poniedziałek i wtorek od 10 do 19, w niedzielę - od 11 do19.

1 maja to w mieście „Frisbee Day”. Od godz. 11 do 14 na chełmińskim orliku dzieci z rodzicami będą miały okazję wspólnie pobawić się z zawodnikami Klubu Sportowego Nine Hills Chełmno. W programie: nauka rzutu dyskiem pod okiem zawodników Nine Hills, gry, zabawy zespołowe i indywidualne,gra w ultimate frisbee. Nie zabraknie słodkich upominków.

1 maja ruszą regularne „Spacerki po Chełmnie”. Pierwszomajowy poświęcony zostanie pamięci Jana Pawła II. W programie: dzieje zabudowy rynku, kościół podominikański, osada rycerska z wejściem do izby tortur, Nowe Planty, Brama Grudziądzka, dawne cmentarze - ewangelicki i żydowski.

Zwiedzanie jest bezpłatne. Tych, którzy o g. 10.30 stawią się przed ratuszem, poprowadzi przewodnik Anna Grzeszna-Kozikowska.

W Dniu Flagi na Nowych Plantach odbędą się podwórkowe gry i zabawy, treningi ze sportowcami, rysowanie, malowanie, wycinanie, szaleństwa na dmuchanej zjeżdżalni i zamku, nauka żonglerki, zasad udzielania pierwszej pomocy. Zaplanowano też III edycję Chełmińskiej Gry Miejskiej „Culmen Games”, o 16.30 „bicie rekordu biało-czerwonej”. Organizatorzy zachęcają do ubrania się w biało-czerwone stroje i udział w zabawie.

3 maja o godz.12.30 wystąpi Orkiestra Dęta ChDK z Mażoretkami. Koncert z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja zaplanowano przed Bramą Grudziądzką. W programie: utwory okolicznościowe, wiele nowych aranżacji muzycznych. Koncert poprzedzą - w południe - uroczystości z okazji święta konstytucji.

Od soboty do wtorku będzie można zwiedzać zabytki sakralne: kościół pofranciszkański p.w. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja, kościół podominikański p.w. św. Piotra i św. Pawła oraz kościół p.w. Ducha Świętego. Kościoły czynne będą od godz. 9 do 17.

W Unisławiu dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w biegach majowych organizowanych z okazji 225. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zawody odbędą się 3 maja o godz. 10 na stadionie Unisławiu. Biegi będą odbywały się w kilku kategoriach wiekowych - od rocznika 2001 i młodsi po rocznik 2003. Zapisy rozpoczną się o godz. 9 w dniu biegów. Zaczną najmłodsi - o godz. 10.

W Lisewie na sobotę, o godz. 18, zaplanowano obchody Dnia Strażaka. Po uroczystej mszy św. nastąpi przemarsz ulicami wsi. Będą występy orkiestry dętej, ognisko i zabawa taneczna.

Także w sobotę, w Ogródku Jordanowskim w Lisewie, odbędzie się Piknik Rodzinny. Organizuje go Młodzieżowa Rada Gminy. Celem są konsultacje dotyczące zagospodarowania tego miejsca. Będą atrakcje dla dzieci m.in. bańki mydlane, malowanie twarzy, zabawy z chustą.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.