Małe i średnie uniwersytety boją się o swoją przyszłość [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Marek Białowąs
(MB)

Małe i średnie uniwersytety boją się o swoją przyszłość [WIDEO]

(MB)

18 krajowych uczelni ze stowarzyszenia zielonogórskiego chce rozmawiać z ministerstwem o nowej ustawie o szkolnictwie wyższym

W czwartek, 16 lutego, na Uniwersytecie Zielonogórskim spotkali się przedstawiciele 18 polskich uczelni średniej wielkości. Zawiązali oni sojusz nazwany Zielonogórską Konferencją Rektorów.

- Projekty nowej ustawy o szkolnictwie wyższym wywołują nasz niepokój co do losów naszych uczelni - mówi profesor Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. - Przewidują one podział krajowych uczelni na trzy grupy. Pierwsza to prawdopodobnie będą uczelnie badawcze, to te najsilniejsze ośrodki. Jest ich około 20. Druga grupa to uczelnie badawczo - dydaktyczne. Do tej grupy zaliczone byłyby wszystkie nasze placówki z sieci porozumienia zielonogórskiego. I trzecia grupa to ośrodki dydaktyczne. Ten podział ma swoje konsekwencje, w miarę spadku szkół w hierarchii z badawczych do dydaktycznych maleje ich autonomia, poziom finansowania i efektywność badań. To zagrożenie dla nas, że nie spełnimy kryteriów pozwalających zaliczyć nasze placówki do grupy ośrodków badawczych.

Rektorzy na czwartkowej konferencji postanowili powołać trzy zespoły. Pierwszy ma za zadanie zaopiniować przygotowywane projekty ustawy o szkolnictwie wyższym. Opinie mają uwzględniać interesy uczelni średniej wielkości. Drugi zespół ma zająć się współpracą między stowarzyszonymi ośrodkami akademickimi, sformułować wspólne zadania badawcze i umożliwić większą współpracę naukową między nimi. A trzeci będzie pilnował zarządzaniem finansami uniwersytetów.

Przygotowywane na zlecenie ministerstwa nowa ustawa „Prawo o szkolnictwie wyższym” ma w zamyśle resortu nauki i szkolnictwa wyższego zwiększyć rozpoznawalności polskiej nauki i uczelni za granicą. Poprawić ich lokatę w rankingach. Zwiększyć otwarcie polskich uniwersytetów na świat oraz podnieść jakość kształcenia. Gotowy projekt ustawy ma zostać przedstawiony we wrześniu na Kongresie Nauki Polskiej. A nowe prawo ma zacząć obowiązywać od nowego roku akademickiego w 2018 r.

Konsorcjum małych i średnich uczelni akademickich, które powstało z inicjatywy Uniwersytetu Zielonogórskiego powstało 19 stycznia br. w Warszawie. Do konsorcjum należy 10 uniwersytetów i 12 politechnik z terenu całego kraju.

Czytaj też: Studentka UZ stoi na czele Forum Uniwersytetów

(MB)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.