Mało dawców, mniej przeszczepień [infografika]

Czytaj dalej
Fot. materiały szpitala „Jurasza”
Hanka Sowińska

Mało dawców, mniej przeszczepień [infografika]

Hanka Sowińska

O dziwo, dwa minione miesiące były rekordowe pod względem liczby transplantacji nerek przeprowadzonych w bydgoskim „Juraszu”.

Liczby same mówią za siebie. Tylko w lipcu i sierpniu w Klinice Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego numer 1 w Bydgoszczy przeprowadzono 17 zabiegów przeszczepienia nerki (odpowiednio 9 i 8).

- To tyle, co w pozostałych miesiącach tego roku. W sumie wykonaliśmy 34 transplantacje nerek pochodzących od zmarłych dawców. W 2016 roku nie było jeszcze żadnego rodzinnego przeszczepienia - informuje dr n. med. Aleksandra Wo-derska, koordynator transplantacyjny w „Juraszu”.

Przez wakacje media alarmowały: brakuje dawców, pacjenci nie doczekawszy zdrowego narządu, umierają! Najwięcej dramatycznych apeli płynęło z południa Polski.

I stał się cud. W sierpniu, w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przeprowadzono 9 transplantacji w 8 dni. Wśród dziewięciorga uratowanych jest czworo dzieci. Przeszczepiono 6 serc i 3 płuca. Znawcy tematu mówią o „tygodniu spełnionego miłosierdzia”.

- To był fantastyczny tydzień, oczekiwany przez chorych oraz ich rodziny. Przecież pacjenci na nowe narządy czekali jak na słońce, wodę i powietrze - mówi prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum.

Taki cud zdarzył się w historii zabrzańskiego ośrodka po raz pierwszy. Kiedy będzie następny?



Create your own infographics

Spadek liczby dawców, pobrań, a tym samym uratowanych pacjentów zauważalny jest od kilku lat. Ubiegły rok zakończył się liczbą 1432 przeszczepień narządów pobranych od zmarłych dawców. W porównaniu do 2014 r. zabiegów było o 99 mniej.

Malejąca tendencja dotyczy także bydgoskiego ośrodka. Przypomnijmy - w ubiegłym roku wykonano 53 przeszczepienia nerek (51 narządów pochodziło od zmarłych dawców, dwie operacje to przeszczepienia rodzinne, rok wcześniej było tylko 35 transplantacji).

Jak podaje Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant” (dane dotyczą okresu od stycznia do końca sierpnia br.) narządy pobrano od 352 dawców rzeczywistych. Potencjalnych dawców było 431, jednak z różnych powodów trzeba było odstąpić od pobrania organów.

- Dawca rzeczywisty to taki, od którego pobiera się choć jeden narząd - wyjaśnia dr Woderska. - Odstępuje się najczęściej z powodu przeciwwskazań medycznych oraz formalno -prawnych.

Od stycznia do końca sierpnia przeszczepiono w kraju 948 narządów. Nerek najwięcej - 633, wątrób 204 i 60 serc. Operacje transplantacji nerki od żywego dawcy wykonano 28 razy; 14 zabiegów dotyczyło przeszczepienia fragmentów wątroby.

Dr Woderska podkreśla, że dawno na krajowej liście oczekujących na zdrową nerkę nie było zarejestrowanych tak dużo pacjentów. - Na koniec sierpnia w KLO figurowało 1019 osób. Najwięcej pacjentów było na koniec lipca - 1046. Niestety, zwiększa się liczba osób dializowanych, natomiast narządów nie przybywa - dodaje.

W transplantacji nerek dwa najlepsze miesiące to marzec i sierpień - wtedy zdrową nerkę dostało 111 i 101 pacjentów. Najgorszy był luty - w krajowych ośrodkach wykonano tylko 48 przeszczepień.

Jak się dowiadujemy, w „Juraszu” kończą się przygotowania par do zabiegu krzyżowego. - Jesteśmy na ostatnim etapie, w ramach programu wymiany par. Jeszcze w tym miesiącu zabieg przeszczepienia nerek zostanie wykonany. Obie pary to pacjenci w średnim wieku, pochodzący z naszego regionu - mówi dr Woderska.

Od początku istnienia kliniki (2000 r.) przeprowadzono 1043 przeszczepienia nerek od dawców zmarłych i 23 od dawców żywych. W minionym roku trafiło tu 801 pacjentów, a liczba udzielonych porad wyniosła 3023.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.