Tomasz Mikulicz

Manhattan przy Jurowieckiej w Białymstoku. Zapędy inwestora studzą urbaniści

Tak ten rejon widziałby inwestor. Bloki byłyby wyższe niż hotel Ibis (po lewej). Projekt wykonał Wojciech Targowski, twórca Europejskiego Centrum So Fot. BD ART Tak ten rejon widziałby inwestor. Bloki byłyby wyższe niż hotel Ibis (po lewej). Projekt wykonał Wojciech Targowski, twórca Europejskiego Centrum Solidarności
Tomasz Mikulicz

Tego chciałby inwestor. Proponuje, by u zbiegu ul. Sienkiewicza i Jurowieckiej powstały nawet 16-piętrowe bloki. Jego zapędy chłodzą miejscy urbaniści. Plany nie podobają się też niektórym architektom.

Teren zamknięty ulicami Jurowiecką, Ciepłą, Ogrodową i Sienkiewicza to dziś niezły miszmasz. Przed Galerią Jurowiecka stoją budki handlowe, dalej rozciąga się teren po dawnej bazie PKS-u. Miejscy urbaniści przygotowali projekt planu zagospodarowania tych okolic. Teren ma być zabudowany blokami, ale nie tak wysokimi, o jakich mówią inwestorzy.

Bo firma BD Art proponuje między ul. Sienkiewicza a Fabryczną trzy bloki sięgające aż 55 metrów, czyli 16 pięter.

 W dalszej części artykułu dowiesz się m. in.:

 

 • co o projekcie sądzą białostoccy architekci

 • co na to radni PiS

 • jak broni się inwestor

 

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Tomasz Mikulicz

Zajmuję się sprawami miejskimi, czyli m.in.: białostocką i podlaską polityką samorządową, architekturą, urbanistyką i ochroną zabytków. Opisuję też obrady rady miasta oraz zajmuję się też różnego rodzaju interwencjami zgłaszanymi przez mieszkańców. Zajmuje mnie również pisanie też o historii Białegostoku i najbliższych okolic. Zdarza mi się też zajmować działką kulturalną. Lubię wszak rozmowy z ciekawymi i inspirującymi ludźmi. W swojej pracy zwracam uwagę na szczegóły. Bo jak wiadomo diabeł tkwi właśnie w szczegółach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.