Marcowa podwyżka nie wystarczy nawet na... dodatkowe jedno jajko dziennie

Czytaj dalej
Krzysztof Zając

Marcowa podwyżka nie wystarczy nawet na... dodatkowe jedno jajko dziennie

Krzysztof Zając

Od dziś rozpoczyna się waloryzacja emerytur i rent. Większość łodzian otrzyma podwyżkę w wysokości 10 zł brutto, czyli około 8 zł na rękę.

To kwota niewystarczająca nawet na kupno jednego jajka, od klatkowej kury, codziennie. A gdyby senior chciał kupować najzdrowsze jaja ekologiczne, to miesięczna podwyżka wystarczy mu na zaledwie dziesięć sztuk.

Według wyliczeń rządowej placówki, Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, skromnie żyjący emeryt na jedzenie wydaje ok. 240 zł miesięcznie. Po podwyżce świadczenia nie pozwoli sobie na wiele więcej. Te 8 zł to bowiem zaledwie 10 kilogramów ziemniaków albo kilogram kaszanki, czy pół kilograma zalecanej przez lekarzy piersi z kurczaka.

Łódzcy seniorzy mogą jednak wybierać tańsze produkty. Za osiem złotych kupią aż 4 kilogramy kości, tyle samo porcji rosołowych, aż 5 kilogramów najtańszych jabłek.


- Żyć, nie umierać... - denerwuje się Stanisław Graczyk, który ma 1100 zł emerytury na rękę i wczoraj na Górniaku robił zakupy, szukając najtańszych produktów.

Pan Stanisław mieszka w komunalnym bloku. Od maja dostał podwyżkę czynszu wynoszącą 80 zł miesięcznie. Dlatego te 8 zł waloryzacji emerytury tylko go drażni. Ma 70 lat i jest mocno schorowany. Na leki wydaje miesięcznie około 100 złotych. Wczoraj za mały słoiczek prawdziwego miodu zapłacił 10 zł, czyli więcej niż cała miesięczna waloryzacja. A do tego zapłacił prawie 20 zł za lek na zapalenie pęcherza, bo nie ma siły stać w przychodni po taki sam, tylko na receptę.

Na pociechę emerytom: podwyżka pozwoli im na dodatkowe 5 przejazdów MPK z ulgowym biletem już w wyższej od kwietnia cenie, będą więc mogli częściej jechać na rynek. A tam, za te osiem złotych kupią wiele dobra i to tanio - całą paczkę papierosów z przemytu, pół litra nielegalnego spirytusu i artykuły gospodarstwa domowego po 1-3 zł za sztukę. A w lumpeksie za 8 zł dostaną koszulę, bluzkę lub nawet prawie nowe spodnie. Zgroza!

Instytut Pracy i Spraw Socjalnych policzył, że na godne życie wystarczy emerytowi 1082 zł (dane z września 2016 r.). Na żywność wyda 240 zł miesięcznie, na opłaty za mieszkanie aż 398 zł, na leczenie i nieuchronne wizyty w prywatnych gabinetach lekarskich - 155 zł, na transport i telefon aż 165 zł, tylko 84 zł na ubrania i buty i całe 50 złotych na higienę osobistą i pranie. Według wyliczeń instytutu, zostanie mu jeszcze ponad 150 złotych na kulturę i rekreację. Gdyby te wyliczenia potraktować serio, to te osiem złotych podwyżki dla emerytów i rencistów to aż za dużo!

Krzysztof Zając

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.