Marek Stelar – Intruz. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego walczy o polski grafen

Czytaj dalej
Fot. Wydawnictwo Filia
Jerzy Doroszkiewicz

Marek Stelar – Intruz. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego walczy o polski grafen

Jerzy Doroszkiewicz

Marek Stelar po serii książek policyjnych tym razem sięgnął po tematykę szpiegowską. Sensacja goni tu sensację, a zwykły człowiek staje się filarem ważnej operacji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Żeby było ciekawiej, walka wywiadów rozgrywa się pomiędzy Polską a Chinami. W Warszawie czy Szczecinie pojawiają się chińscy szpiedzy, mamy płatnego zabójcę o skomplikowanej osobowości, a główny bohater, jak przystało na dobrą powieść, oczywiście z przypadku, ma brata bliźniaka. On sam, mimo zerowego wyszkolenia wykazuje się wyjątkową intuicją i zdrowym rozsądkiem, narażając się przy tym na kule. A że to nie gra komputerowa, świadczyć będzie choćby trup oficera ABW. Ale dlaczego zginął z książki „Intruz’ się nie dowiemy. Bo to początek serii.

Marek Stelar nie bawi się w szczególnie wyszukane opisy, czy wyszukane metafory. Stawia na dobry dialog i przede wszystkim tempo akcji. Przy tym sprawia wrażenie zorientowanego i w tematyce grafenu, i procedur służb bezpieczeństwa, a i oprócz lokacji krajowych czekają też czytelników podróże zagraniczne. A przy tym tak lubiana przez wielbicieli sensacji postać „kreta”. Czy jest nim minister koordynator służb wewnętrznych czy brat bohatera z przypadku – a tajemnica pozostanie na razie nierozstrzygnięta.

Marek Stelar w książce „Intruz” wykreował nowego bohatera. I nie można go nie lubić, bo choć w życiu osobistym został uznany za nieudacznika, powołany do współpracy z ABW wykazuje się na kartach książki niezwykłymi zdolnościami. Taka lepsza wersja nas samych?

Jerzy Doroszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.