Matura tuż, tuż. Zobacz jakie przedmioty najczęściej wybrali uczniowie [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Katarzyna Domagała-Szymonek

Matura tuż, tuż. Zobacz jakie przedmioty najczęściej wybrali uczniowie [INFOGRAFIKA]

Katarzyna Domagała-Szymonek

Język angielski, matematyka, geografia, polski, biologia, chemia - to najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów przedmioty, które będą zdawali na poziomie rozszerzonym. Egzamin dojrzałości startuje już 4 maja, na przygotowywanie nie zostało wiele czasu.

Do tegorocznego egzaminu przystąpi w sumie ponad 32 tys. młodych ludzi. W tym 31 tys. 197 to tegoroczni absolwenci oraz 843 to osoby, które napiszą "starą maturę". Bez względu na to, najczęściej decydują się zdawać te same przedmioty. Tak jest od lat.

- Wybór konkretnego przedmiotu dodatkowego uczniowie najczęściej uzależniają od warunków rekrutacji na studia - komentuje Robert Wanic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem egzaminu dojrzałości. Kiedy myślą o dostaniu się na medycynę, postawią na kierunki z nią związane.

Chociaż nie zawsze tak jest. Angelika Mazur, maturzystka z Katowic, jeszcze nie wie, na jakie studia chce się wybrać. Ma kilka typów, dość odległych od siebie tematycznie - weterynaria i socjologia. - Interesuję się zarówno zwierzętami, jak i zjawiskami społecznymi, cały czas zastanawiam się, jaki kierunek wybrać - przyznaje dziewczyna. Chyba po to, by jeszcze bardziej zamieszać sobie, na maturze zdecydowała się zdawać na rozszerzeniu... geografię. Podobną decyzję podjęło 7567 maturzystów.

- Geografia uchodzi za jeden z najprostszych przedmiotów do zdania, wiem, że sobie poradzę - komentuje uczennica.

Tylko matematykę wybrało nieco więcej osób - 8020 uczniów. Powód? Jak tłumaczy Angelika, po pierwsze jest to przedmiot umożliwiający złożenie papierów na wiele kierunków. Po drugie, uznali, że skoro i tak musieli się przyłożyć do nauki tego przedmiotu, to zakładają, że sobie poradzą także na rozszerzeniu.

W czołówce najchętniej wybieranych przedmiotów znalazły się również: biologia (5869 zdających rozszerzenie), język polski (4707 zdających rozszerzenie), chemia (3322 zdających rozszerzenie), WOS (3082 zdających rozszerzenie) oraz historia (2196 zdających rozszerzenie).

Wśród języków od lat lider jest ten sam - język angielski. Jako przedmiot obowiązkowy wybrało go 29152 uczniów, rozszerzenie zdecydowało się z niego zdawać 14914 maturzystów.

- Obecnie jest pierwszym językiem obcym nauczanym w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych, a zatem językiem, który uczniowie najlepiej znają, bo najdłużej się go uczą - tak popularność angielskiego tłumaczy Wanic.

Harmonogram matur
W tym roku główna sesja maturalna potrwa między 4 a 27 maja. Każdego dnia zaplanowano przeprowadzenie dwóch egzaminów. Pierwszy wystartuje o godz. 9, drugi o godz. 14.

W pierwszych trzech dniach (od 4 do 6 maja) odbędą się egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Dwa pierwsze to przedmioty obowiązkowe, trzeci to najczęściej wybierany język obcy.

W drugim tygodniu (od 9 do 13 maja) zaplanowano egzaminy z następujących przedmiotów: matematyka – pr, język łaciński i kultura antyczna – pp i pr, wtorek wiedza o społeczeństwie – pp i pr, historia muzyki – pp i pr, biologia – pp i pr, filozofia – pp i pr, język niemiecki – pp, pr i dj, chemia – pp i pr oraz geografia – pp i pr.

W trzecim tygodniu (od 16 do 20 maja) zadania egzaminacyjne rozwiążą uczniowie, którzy wybrali takie przedmioty: fizyka i astronomia – pp i pr, historia sztuki - pp i pr, historia – pp i pr, informatyka – pp i pr, język rosyjski – pp, pr i dj, język francuski –pp, pr i dj,
język hiszpański – pp i pr i dj.

Mieszkanie za czytanie

Ostatnie dni (23 i 24 maja) maturalnego maratonu przyniosą zmagania z następującymi przedmiotami: język włoski – pp, pr i dj, języki mniejszości narodowych – pp i pr, język kaszubski – pp i pr, język łemkowski – pp i pr oraz godz. 9 – matematyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pp), godz. 10:35 – historia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr), godz. 12:10 – geografia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr), godz. 13:45 – biologia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr), godz. 15:20 – chemia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr), godz. 16:55 – fizyka i astronomia / fizyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów
dwujęzycznych (pr).

Matury 2016
Create your own infographics
Katarzyna Domagała-Szymonek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.