Ewa Abramczyk-Boguszewska

Maturzyści mają najwięcej wątpliwości co do prac z biologii. I je fotografują

Maturzyści mają najwięcej wątpliwości co do prac z biologii. I je fotografują Fot. Malgorzata Genca
Ewa Abramczyk-Boguszewska

W gdańskiej OKE najwięcej maturzystów chce zobaczyć swoją pracę z biologii i chemii. Uczniowie po raz pierwszy mogą ją sfotografować.

Zgodnie z przepisami, aby obejrzeć swoją pracę maturalną, trzeba złożyć wniosek do okręgowej komisji egzaminacyjnej. - Do tej pory wpłynęło do nas 387 wniosków o wgląd do pracy z biologii i 316 w sprawie prac z chemii - mówi Irena Łaguna, dyrektor OKE w Gdańsku, której podlegają szkoły z województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. - W przypadku pozostałych przedmiotów zainteresowanie jest mniejsze. Mamy m.in. 136 wniosków dotyczących matury z matematyki na poziomie podstawowym i 28 na rozszerzonym, 116 z polskiego, w tym 76 na poziomie podstawowym. Z języka angielskiego na poziomie podstawowym jest 38 wniosków, a na rozszerzonym 21, przy czym w większości złożyły je osoby, które nie przeniosły rozwiązań na kartę odpowiedzi.

W ciągu 5 dni od złożenia wniosku z maturzystą powinien skontaktować się pracownik gdańskiej OKE, z którym ustalany jest termin spotkania. Musi ono nastąpić w ciągu dwóch tygodni. - Czas oczekiwania jest jednak krótszy - zapewnia Irena Łaguna.

Od tego roku po raz pierwszy maturzyści mogą sfotografować swoją pracę. Od nich zależy, czy zrobią zdjęcie całości, czy też wybranych zadań. - Większość osób korzysta z tej możliwości - potwierdza Irena Łaguna. Przedtem uczniowie mogli przepisać pracę lub wątpliwe pytania.

Obecnie młodzież, która nie zgadza się z punktacją, może odwołać się do dyrektora OKE. W gdańskiej placówce na ogólną liczbę 387 złożonych dotychczas wniosków z powodu merytorycznego błędu popełnionego przez oceniającego zostały uwzględnione odwołania w sprawie dwóch prac.

W przyszłym roku uczniowie będą mieli więcej praw. Od 2017 roku uzyskają oni możliwość odwołania się od wyników części pisemnej egzaminów: maturalnego i potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie do niezależnego Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, działającego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Również od roku szkolnego 2016/2017 prawo fotografowania swoich prac uzyskają uczniowie zdający egzaminy gimnazjalne.

Znowelizowana ustawa o systemie oświaty zawierająca te zmiany wchodzi w życie od 1 września tego roku.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.