Medale Młodej Sztuki 2020 „Głosu Wielkopolskiego”: Oni mają szansę je zdobyć! Poznajcie finałowe trójki nominowanych

Czytaj dalej
Sebastian Gabryel

Medale Młodej Sztuki 2020 „Głosu Wielkopolskiego”: Oni mają szansę je zdobyć! Poznajcie finałowe trójki nominowanych

Sebastian Gabryel

Gala wręczenia Medali Młodej Sztuki, będących nagrodą artystyczną „Głosu Wielkopolskiego”, zbliża się wielkimi krokami! O tym, kto je otrzyma w ramach tegorocznej edycji, przekonamy się już 16 marca o godz. 18 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek. W tym roku nagrody zostaną przyznane wśród finałowych trójek nominowanych w siedmiu kategoriach – muzyka rozrywkowa, muzyka klasyczna, literatura, teatr, taniec, sztuki wizualne i animacja kultury.

Tym razem o nagrodach Medale Młodej Sztuki decydowała 27-osobowa kapituła. W jej składzie znajduje się wielu wybitnych twórców, szefów instytucji kulturalnych oraz uczelni artystycznych, animatorów, a także artystów wielu różnych dziedzin. W pierwszym etapie obrad kapituła przyznała aż 66 nominacji. Następnie jej członkowie przyznali punkty każdemu z nominowanych – ci, którzy otrzymali ich najwięcej, znaleźli się w finałowych trójkach, które przedstawiamy na naszych łamach. Kto zdobył zdecydowanie największą ilość punktów w każdej z kategorii? Tegorocznych Medalistów poznamy już 16 marca.

Medale Młodej Sztuki są odzwierciedleniem tego, co ciekawego dzieje się obecnie w wielkopolskiej kulturze. Trendy i mody zmieniają się w niej jak w kalejdoskopie, ale jedno pozostaje niezmienne: by artysta odbiorcę zachwycił, zaskoczył, poruszył, musi tworzyć z pasją.

– Medale Młodej Sztuki „Głosu Wielkopolskiego” mają unikalną właściwość: wyprzedzają czas. O trafności i jakości wyboru kapituły mogliśmy wielokrotnie przekonać się w kolejnych dekadach, gdy laureaci Medali, jako dojrzali artyści, odnosili wielkie sukcesy i zdobywali międzynarodowe uznanie

– zauważa Adam Pawłowski, redaktor naczelny „Głosu Wielkopolskiego”.

Dionizy Piątkowski, twórca festiwalu Era Jazzu i członek kapituły, podkreśla, że Medale Młodej Sztuki są okazją do „wyławiania” niezwykłych osobowości.

- Cieszę się, że ten zestaw zawsze jest imponujący oraz różnorodny. Zarówno w przeszłości, jak i teraz, laureaci stawali się ważnymi ambasadorami kultury Poznania i Wielkopolski – twierdzi Piątkowski.

Warto przypomnieć, że nasza redakcja przyznaje Medale Młodej Sztuki od 1974 roku. Pomysłodawcami tego wyróżnienia byli długoletni, niezapomniany publicysta „Głosu Wielkopolskiego” Włodzimierz Braniecki oraz Izabella Cywińska – ówczesna dyrektorka Teatru Nowego w Poznaniu. Na każdym z medali wyryte jest motto z „Pana Cogito” autorstwa Zbigniewa Herberta:

Czuwaj, kiedy światło na górach daje znak, wstań i idź, dopóki krew obraca w piersi twoja ciemną gwiazdę.

Na przestrzeni lat Medale otrzymało wielu twórców niezmiernie ważnych dla polskiej kultury. Wystarczyłoby wspomnieć o poecie Stanisławie Barańczaku, dyrygentce Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” Agnieszce Duczmal czy kabareciarzu Zenonie Laskowiku, jednak warto również przypomnieć tych, którzy otrzymali Medale w ostatnich latach – choćby piosenkarkę Rosalie., klarnecistę Wacława Zimpla czy aktorkę Katarzynę Bujakiewicz.

Oto finaliści we wszystkich kategoriach:

obrazek

Sebastian Gabryel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.