Medale Młodej Sztuki 2020: Poznajcie nominowanych - to o nich mówiło się w ostatnim czasie najwięcej

Czytaj dalej
Fot. Jerzy Doroszkiewicz
Sebastian Gabryel

Medale Młodej Sztuki 2020: Poznajcie nominowanych - to o nich mówiło się w ostatnim czasie najwięcej

Sebastian Gabryel

Już w połowie marca najlepsi artyści z Wielkopolski otrzymają Medale Młodej Sztuki „Głosu Wielkopolskiego”. To nagroda dla młodych ludzi z naszego regionu, o których w ostatnim czasie mówiło się najwięcej – w muzyce, teatrze, tańcu, literaturze, sztukach wizualnych... Kto w tym roku zwrócił szczególną uwagę naszej kapituły?

By artysta zachwycił, zaskoczył, poruszył, musi tworzyć nieszablonowo i z pasją. W Wielkopolsce takich ludzi kultury na szczęście nie brakuje. Wręcz przeciwnie, bo tak jak w ubiegłych latach, kapituła Medali Młodej Sztuki wybrała aż kilkudziesięciu nominowanych. Jednak prawdziwą szansę na nagrodę mają nieliczni – najbardziej inspirujący, oryginalni, ci, którzy idą pod prąd.

Nie każdy wie, że nagroda artystyczna Medale Młodej Sztuki „Głosu Wielkopolskiego” przyznawana jest już od 46 lat. Przez ten czas otrzymało ją wielu znakomitych twórców, którzy nie tylko wnieśli spory wkład w rozwój wielkopolskiej kultury, ale i byli inspiracją dla kolejnych pokoleń. W tym miejscu wystarczyłoby wspomnieć o poecie Stanisławie Barańczaku, niestrudzonej dyrygentce Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” Agnieszce Duczmal czy wciąż rozśmieszającym tłumy kabareciarzu Zenonie Laskowiku.

– Medale Młodej Sztuki „Głosu Wielkopolskiego” mają unikalną właściwość: wyprzedzają czas. O trafności i jakości wyboru kapituły mogliśmy wielokrotnie przekonać się w kolejnych dekadach, gdy laureaci Medali, jako dojrzali artyści, odnosili wielkie sukcesy i zdobywali międzynarodowe uznanie

– mówił podczas ubiegłorocznej gali Adam Pawłowski, redaktor naczelny „Głosu Wielkopolskiego”.

Kto tym razem ma szansę na zdobycie nagrody? Czy wśród tegorocznych nominowanych znajdują się też tacy, którzy przeskoczyli poprzeczkę, jaką wysoko zawiesili im artyści nagrodzeni w ostatnich latach?

By uczynić świat lepszym

Jednym z nominowanych jest w tym roku Daniel Koniusz, którego audiowizualna twórczość na pograniczu instalacji, dźwięku i architektury była nie tylko wystawiana w takich miejscach jak turyńskie Dama Palazzo Paesana, Townhouse Gallery w Kairze czy Zamek Cesarski w japońskim Kioto, ale również zwróciła uwagę Anny Hryniewieckiej, dyrektorki poznańskiego Centrum Kultury Zamek.

– To nie tylko artysta o niezwykłej wrażliwości i indywidualnym języku artystycznym, ale także charyzmatyczny wykładowca i propagator sztuki dźwięku

– uzasadnia swój wybór Hryniewiecka.

Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, postanowił z kolei nominować aktorkę Malwinę Brych, o której z roku na rok również robi się coraz głośniej, choćby za sprawą spektaklów „Poczekalnia sześć-dwa-zero” i „Miłość” czy roli w znanym filmie „Boże ciało” nominowanym do tegorocznych Oscarów.

– Malwina Brych należy do twórców obdarzonych niespokojnym duchem, wciąż aktywnych, wciąż szukających swojego miejsca, zarażających energią i pragnących swoją pracą uczynić świat lepszym. Nawet jeśli tak w rzeczywistości nie myśli, to de facto tak próbuje czynić. Sądzę, że jest osobą, o której w przyszłości niejednokrotnie usłyszymy – przewiduje Zaczykiewicz.

W kulturze najważniejszy jest dialog

Dionizy Piątkowski, znany popularyzator jazzu i szef festiwalu Era Jazzu, wskazuje na Kacpra Smolińskiego – młodego wirtuoza harmonijki, którego popularność już dawno wykroczyła poza Wielkopolskę. Zdaniem Piątkowskiego jest on jednym z nielicznych muzyków grających jazz na harmonijce ustnej w tak bezkompromisowy sposób.

– Jego podejście do tego instrumentu jest bez precedensu w skali ogólnopolskiej oraz światowej

– twierdzi członek kapituły, jednocześnie zauważając, że Smoliński jest również jedynym Polakiem i jednym z niewielu muzyków w Europie studiujących jazzową harmonijkę chromatyczną.

Tymczasem jedną z nominowanych Katarzyny Kamińskiej, dyrektorki Wydawnictwa Miejskiego Posnania, jest młoda kompozytorka, improwizatorka i muzykolog Ewa Fabiańska-Jelińska. Jak słusznie zauważa Kamińska, to artystka, która ma na koncie wybitne, doceniane w świecie osiągnięcia kompozytorskie, a jednocześnie kontynuuje dziedzictwo najlepszych polskich kompozytorów. To jednak nie wszystko.

– Ewę Fabiańską-Jelińską należy też docenić za komunikatywny muzyczny dialog z publicznością w trudnej dziedzinie współczesnej muzyki poważnej. A szczególnie za znakomite utwory wykonywane perfekcyjnie przez poznańskie chóry dziewczęce „Skowronki” oraz „Skowroneczki” – tłumaczy dyrektorka WMP.

Młode pokolenie bez żadnych kompromisów

Michał Wiraszko, wokalista i gitarzysta znany choćby z takich zespołów jak Muchy czy Provinz Posen, a także jeden z ambasadorów i współorganizatorów popularnego, poznańskiego festiwalu Spring Break, jedną z nominacji postanowił przyznać duetowi Wczasy. To właśnie piosenka pt. „Dzisiaj jeszcze tańczę” Bartłomieja Maczaluka i Jakuba Żwirełły była jednym z największych wakacyjnych hitów 2018 roku.

– W ostatnich dwóch latach Wczasy podbiły alternatywną scenę muzyczną w naszym kraju i zarazem serca tych najbardziej wymagających, poszukujących słuchaczy. Wiele o treściach przekazywanych przez zespół rozpisywała się także branża muzyczna i media. A jakie te treści są? W sposób ujmujący ukazują blaski i cienie tzw. zwykłego życia

– twierdzi Wiraszko.

Czy to właśnie Wczasy będą jednym ze zwycięzców tegorocznej edycji Medali Młodej Sztuki?

Poetka i performerka Aleksandra Dudczak, znana również jako Alex Freiheit (kontrowersyjny projekt Siksa) to jeden z typów Krzysztofa Madelskiego. Założyciel i prezes jubilerskiej firmy Yes określa ją mianem „interdyscyplinarnej twórczyni nowego typu”.

– Doceniam ją za to, że jest bezkompromisowym głosem młodego pokolenia. Za odwagę mówienia głośno o tym, co ważne, a niekoniecznie estetyczne czy komfortowe dla odbiorcy oraz umiejętność przykuwania uwagi w świecie pełnym różnorodnych bodźców – tłumaczy Madelski.

Kultura niejedno ma imię

Mówiąc o tegorocznych nominowanych do naszej nagrody, warto wspomnieć o cenionym grafiku i twórcy nieszablonowych murali, jakim niewątpliwie jest Grzegorz Myćka. Jak twierdzi prof. Wojciech Hora, rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, jego postawa twórcza zasługuje na najwyższe uznanie.

– Grzegorz Myćka jest niezwykle uzdolnionym grafikiem, legitymującym się wieloma nagrodami zdobywanymi na całym świecie: od Brązowego Medalu na Triennale Plakatu w Toyamie, przez Nagrodę Specjalną Magyar Plakát Társaság PosterFest w Budapeszcie, kończąc na pierwszej Nagrodzie na Tercera Bienal Internacional de Cartel Oaxaca w Ekwadorze – mówi Hora

Dobrymi przykładami innych, niemniej interesujących nominowanych są dramaturg, dramatopisarz i tłumacz Jan Czapliński, aktorka scen muzycznych Dagmara Rybak, gitarzysta, kompozytor i dyrygent Piotr Scholz czy tancerka baletowa Zofia Grażyńska. Na liście nie brakuje również graficiarza Noriakiego, wokalistki Agi Czyż, malarza Krzysztof Mętela, a także fotografa i artysty intermedialnego Mateusza Sadowskiego.

Warto pamiętać, że wymienieni wyżej artyści z naszego regionu to zaledwie przykłady nominowanych do tegorocznych Medali Młodej Sztuki. 27-osobowa kapituła, składająca się z wybitnych twórców, szefów instytucji kulturalnych i uczelni artystycznych, animatorów, a także artystów wielu różnych dziedzin wskazała aż 66 nominowanych. Jednak o tym, którzy z nich otrzymali najwięcej punktów dowiemy się za kilka tygodni. Uroczysta gala Medali Młodej Sztuki „Głosu Wielkopolskiego” odbędzie się w poniedziałek, 16 marca w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek. Kim są członkowie kapituły? Czym kierowali się podczas wyboru nominowanych? Jak przebiegały ich prace? O tym już w kolejnym Magazynie!

obrazek

Sebastian Gabryel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.