Menedżer Roku 2017| Agnieszka Majcherska: Najważniejsza jest fachowa kadra

Menedżer Roku 2017| Agnieszka Majcherska: Najważniejsza jest fachowa kadra

Rozmowa z Agnieszką Majcherską, prezesem zarządu firmy EURELO, laureatką tytułu Menedżer Roku 2017 w kategorii mikro i mała firma.

EURELO przedstawia się jako firma świadcząca usługi transportowe, relokacji maszyn, kompleksowego montażu linii produkcyjnych, magazynowania, obsługi magazynów i zakładów produkcyjnych oraz budowy infrastruktury kolejowej. Jakie były początki EURELO? Od którego z wymienionych działań się zaczęło?

EURELO to firma rodzinna, którą założyliśmy razem z mężem 7 lat temu. Nasz debiut na rynku to współudział w realizacji ogromnego logistycznie przedsięwzięcia - przeprowadzenia fabryki nadwozi i silników samochodów Forda z przemysłowego przedmieścia Londynu do odległych Chin. Doceniając wcześniejszą współpracę z mężem, nasz obecny partner strategiczny, firma VML Vanguard Group, lider w branży relokacji przemysłowych na świecie, zwróciła się wówczas do nas z prośbą o pomoc w realizacji projektu relokacji zakładu, polegającego na dostarczeniu kilku zespołów wykwalifikowanych monterów, ślusarzy, spawaczy, elektryków, operatorów wózków, dźwigów oraz automatyków, niezbędnych do demontażu linii produkcyjnej w Anglii, zabezpieczenia maszyn na czas transportu morskiego oraz ponownego uruchomienia produkcji w Chinach.

Obecnie firma przedstawia się jako grupa złożona z pięciu wyspecjalizowanych podmiotów. Z czego wynika taki podział i czym zajmuje się każdy z nich? Ile osób łącznie zatrudnia EURELO?
Henry Ford powiedział kiedyś, że „Jeśli sądzisz, że potrafisz, to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz - również masz rację”. My sądziliśmy, że już potrafimy przenosić fabryki… i mieliśmy rację, co zwiększyło „apetyt” na rozwój kolejnych usług wspomagających na co dzień firmy przemysłowe i produkcyjne. Popyt na know-how w branży „tragarzy fabryk” początkowo wskazał kierunek i pozwolił opracować strategię dalszego rozwoju firmy o kolejne branże wspomagające nasz „core business”, jakim nadal są relokacje fabryk i dostarczanie dostosowanych rozwiązań inżynieryjnych dla całego przemysłu.

Główne filary grupy EURELO to:

Nasze branże „zazębiają” się, a zespół doświadczonych inżynierów i kierowników projektów oferuje usługi doradztwa technicznego, projektowania i zarządzania projektami przemysłowymi od planu po kompleksową realizację, bez względu na dziedzinę przemysłu.

Nie spoczywamy na laurach. Każda firma wymaga nieustannego rozwoju. To także nasza recepta na sukces

To ogrom zadań, do których firma EURELO musiała „dorosnąć”...
Oczywiście, dzisiaj EURELO potrafi jednocześnie zatrudniać kilkudziesięciu pracowników przy wartościach projektów sięgających kilkunastu milionów złotych. Po 7 latach ciężkiej pracy nastawionych na rozwój dysponujemy obiektami magazynowymi, sprzętem specjalistycznym, kapitałem, ale co dla nas najbardziej cenne - dysponujemy doświadczonymi specjalistami z wielu dziedzin, począwszy od mechaników, elektryków, spawaczy, monterów, automatyków, tragarzy, operatorów wózków i dźwigów oraz koordynatorów, inżynierów i kadry zarządzającej. Możemy się pochwalić tysiącami ton przeniesionych maszyn, dokumentów oraz materiałów produkcyjnych w Europie, Indiach, Chinach i krajach Bliskiego Wschodu. Kilometrami zainstalowanych kabli, rur, wentylacji, tysiącami ton konstrukcji i kotew do maszyn, wkręconych w posadzki fabryk i magazynów. Dla grupy EURELO nobilitująca jest również zakontraktowana na 2018 rok budowa pod wynajem nowego obiektu magazynowego wysokiego składowania w Strykowie o powierzchni ponad 5000 m kw. To w pigułce pierwsze 7 lat rozbudowy działalności grupy firm EURELO.

Jakie wyzwania stoją przed EURELO w roku 2018 i w kilku następnych latach?
Nie spoczywamy na laurach, każda firma wymaga nieustannego rozwoju i ciągłego podnoszenia standardów oferowanych usług! To jedyna recepta na jej sukces. W latach 2018-2020 do grupy dołączą kolejne działy. Jednym z nich jest EURELO-OUTSOURCING, platforma usług wspomagających biznesy produkcyjne i nie tylko. To może być powierzenie nam usług łańcucha dostaw, zarządzania projektami logistycznymi oraz szeroko pojęty FM - Facility Management, czyli od budowy zakładów produkcyjnych, utrzymania ruchu, po utrzymanie czystości w obiektach. Planujemy również otworzenie oddziałów przemysłowego EURELO-TECH w Europie i na Bliskim Wschodzie, nad czym pracujemy z naszym brytyjskim partnerem strategicznym w tym roku. Patrząc w przyszłość, najważniejszym elementem jest jednak inwestowanie w ciągły rozwój i podnoszenie kwalifikacji pracowników firmy na każdym szczeblu oraz zapewnianie przyjaznych i bezpiecznych warunków pracy. Naszym produktem firmowym jest usługa polegająca na „dbaniu” o mienie klienta i nasi pracownicy mają świadomość, że to jakość pracy zespołowej jest naszą wizytówką i buduje zaufanie, którym jesteśmy od dawna obdarzani.

Energia waszego działania jest m.in. pochodną tego, że dysponuje pani młodym, w pełni zaangażowanym personelem…
Od zawsze zgadzaliśmy się z mężem, że firmę, a zwłaszcza usługową buduje się na kapitale ludzkim, czyli po prostu wykwalifikowanej, doświadczonej w swoim zakresie pracy kadrze. Tylko taka gwarantuje poprawnie wykonaną usługę i bezpieczeństwo samej firmy. Długoletnie doświadczenie starszych stażem pracowników świetnie miesza się z energią, wigorem i kreatywnym myśleniem nowych pracowników, zawsze powodując widoczne zadowolenie na twarzy naszych klientów - a to jest dla nas dodatkowa gratyfikacja.

Czy w branży, w której działa EURELO, spotykacie się państwo z dużą konkurencją? Co decyduje o powodzeniu firmy na tym rynku?
Tak jak w większości branż, konkurencja jest potrzebna, bo „zmusza” do ciągłego rozwoju, szukania miejsca na rynku i reagowania na zagrożenia, a przede wszystkim szukania lepszych rozwiązań dla klientów. Dla EURELO najważniejsza jest fachowa i odpowiedzialna kadra, to ona najczęściej decyduje o powodzeniu i istnieniu na rynku. Jednym z kluczowych projektów rozwojowych firmy zaplanowanych na ten rok jest stworzenie wewnątrz EURELO Akademii Talentów, gdzie młodzi absolwenci techników i uczelni wyższych zaczynający karierę zawodową będą mogli zdobywać praktyczne, zawodowe umiejętności u boku naszych doświadczonych pracowników, jednocześnie zarabiając i ucząc się. Z rynku pracy płyną sygnały, że młodzież coraz częściej wybiera pracę w sektorze usług IT, turystyki, porzucając zawody niezbędne w przemyśle, uważając je z mniej atrakcyjne. Chcemy zmieniać to postrzeganie i zachęcać kolejne osoby do pracy w naszej branży, bo jest interesująca, pełna wyzwań, ale i możliwości.

Co, zdaniem pani, zadecyduje o przyszłości Łodzi? Jakie działania mogą sprawić, że przestanie się ona wyludniać, co jeszcze można zrobić, aby więcej firm działało w mieście z sukcesem podobnym do sukcesu EURELO?
Nasi współpracownicy spoza Europy, którzy odwiedzają Łódź służbowo, są zauroczeni atmosferą miasta, historią przemysłową, ale i jego świetną lokalizacją, obecnością na rynku pracy kreatywnych i często ponadprzeciętnie uzdolnionych ludzi i ich zapału do pracy. Jestem łodzianką i życzę swojemu miastu jak najlepiej, dlatego za każdym razem, gdy spotykam się i rozmawiam z klientami czy kontrahentami z innych kontynentów, zachęcam do inwestowania w naszym regionie i Polsce. Ostatnia delegacja przedstawicieli z Narodowej Firmy Wydobywającej Ropę z Omanu - Oman Oil Company, którą miałam przyjemność biznesowo gościć, była pod wielkim wrażeniem Łodzi, Warszawy i Budapesztu, i stwierdziła, że jest tu „ładniej” niż w wielu wielkich miastach tzw. Europy Zachodniej. Takie wizyty pozwalają nam promować Łódź i wysyłać pozytywne sygnały do inwestorów z całego świata.

Gdzie można szukać informacji na temat działania i oferty pani firmy?
Zapraszamy na www.eurelo.pl, tam poznają Państwo bliżej grupę firm EURELO. Zapraszam do odwiedzin strony i do współpracy w Łodzi, Polsce i innych krajach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.