Miasto powinno wspierać leczenie metodą in-vitro

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Miasto powinno wspierać leczenie metodą in-vitro

Leszek Kalinowski

Skoro państwo polskie nie finansuje leczenia metodą in-vitro, to jedyną szansą na wsparcie przyszłych rodziców może być samorząd - uważa SLD

Kobiety - nie tylko te ze stowarzyszenia BABA - od dawna uważają, że nie wolno zostawiać w potrzebie blisko 3 milionów par, które mają problemy, by cieszyć się swoim potomstwem.

- Wspieramy takie pary psychologicznie, informacyjnie, ale potrzebne jest wsparcie finansowe - uważa Ilona Motyka z BABY. Dlatego popiera pomysł SLD, by miasto przyjęło program zdrowotny „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta w latach 2017-19”. Projekt uchwały w tej sprawie przygotował radny Tomasz Nesterowicz. Jak przyznał, wzorował się na rozwiązaniu, jakie jest w Częstochowie. Materiały w tej sprawie bezpłatnie użyczyli zielonogórzanom prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz były minister zdrowia Marek Balicki.

- Teraz przez miesiąc chcemy prowadzić konsultacje społeczne, zanim przedstawimy uchwałę radzie - mówią: Tomasz Nesterowicz, Piotr Tykwiński i Cezary Wysocki. - Będziemy na deptaku pytać o zdanie zielonogórzan. Czekamy na opinie na naszych stronach i portalach społecznościowych.

Wstępy koszt wsparcia rodzin starających się o dziecko to około 50 tys. zł.

- Przed in-vitro jest długa droga diagnostyki i leczenia - podkreśla I. Motyka.

Warto dodać, że wcześniej już o pomoc parom w tej sprawie, apelowali do prezydenta członkowie Nowoczesnej. I jak mówił prezydent Janusz Kubicki, taka możliwość jest rozważana. Zielona Góra od lat wspomaga mieszkańców, przekazując pieniądze na różne badania.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.