Miasto Siemiatycze

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Miasto Siemiatycze

Materiał informacyjny

Powrót do serwisu "30 lat podlaskiego samorządu"

Siemiatycka plaża nad zalewem

URZĄD MIASTA SIEMIATYCZE
ul. Pałacowa 2
17-300 Siemiatycze
tel.: 85 65 65 809
fax: 85 65 65 803
[email protected]

Siemiatycka plaża nad zalewem
Burmistrz Miasta Siemiatycze Piotr Siniakowicz

Siemiatycze to miasto, które nieustannie zmienia wizerunek tak, by sprostać oczekiwaniom mieszkańców. Przeobrażeniom uległa znaczna część miasta, to czego jeszcze nie udało się zrobić, jest realizowane sukcesywnie. Naszym priorytetem jest ekologia, jesteśmy otwarci na nowe technologie, dążymy do redukcji emisji zanieczyszczeń i odpadów oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Rozwój Siemiatycz – to przede wszystkim lepsza jakość życia mieszkańców,dlatego tak ważna była, jest i będzie ich aktywność w procesie zarządzania. Jesteśmy miastem nowoczesnym – przyjaznym i przedsiębiorczym. Bardzo dobrze radzimy sobie z wykorzystywaniem funduszy europejskich. Bliskie są nam europejskie wartości – jesteśmy otwarci, innowacyjni, chętnie nawiązujemy nowe kontakty. Jestem głęboko przekonany, że Siemiatycze dzięki naszej wspólnej pracy zapracowały na wizerunek wiarygodnego i stabilnego samorządu. Wiem, że możemy patrzeć w przyszłość z nadzieją na dalszy, planowy i konsekwentny rozwój naszej Małej Ojczyzny.

Siemiatycze to miasto znajdujące się na terenie Podlasia Nadbużańskiego, w malowniczej okolicy zalewów i lasów, położone zaledwie 150 km od Warszawy, 100 km od Białegostoku i 160 km od Lublina. Miasto z blisko 500-letnią historią liczy ok. 15 tys. mieszkańców i związane jest nierozerwalnie z jedną z najznakomitszych postaci kobiecych w Polsce XVIII w. - Anną Pauliną z Sapiehów Jabłonowską. Bogata historia, dziedzictwo kulturowe, obiekty zabytkowe i liczne atrakcje turystyczne, żywe tradycje rzemieślnicze, czyste środowisko – Siemiatycze oferują to wszystko i znacznie więcej.

Siemiatycka plaża nad zalewem
Pomnik księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej na Placu Jana Pawła II

W 2015 r. siemiatyckie zalewy z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną znalazły się w gronie 10 najlepszych produktów turystycznych województwa podlaskiego. Kompleks zalewów stanowi całoroczną atrakcję - w wakacyjne weekendy na plaży odbywają się bezpłatne pokazy filmowe w ramach Siemiatyckiego Kina pod Gwiazdami.

Miasto dba o rozwój infrastruktury, systematycznie prowadzone są remonty dróg, rozbudowywana sieć kanalizacji sanitarnej i wodociągowej, modernizowane oświetlenie. W ostatnich latach zrealizowano liczne ważne inwestycje, m.in. budowę hali widowiskowo-sportowej, przebudowę plaży, budowę biogazowni, termomodernizację budynków użyteczności publicznej, budowę infrastruktury teleinformatycznej umożliwiającej dostęp do szerokopasmowego Internetu, budowę ścieżek pieszo-rowerowych, instalacje OZE czy wymianę źródeł ciepła w gospodarstwach domowych. W 2018 r. posadzono 10 tys. sztuk drzew i krzewów, pojawiły się łąki kwietne, uzupełniono roślinność wymagającą czynności pielęgnacyjnych. Najważniejszą inwestycją Miasta ostatniego 30-lecia, powstająca celem kształtowania postawy współodpowiedzialności za stan środowiska oraz włączenia społeczności Siemiatycz w działania na rzecz jego ochrony, jest modelowy budynek niskoenergetyczny: kryta pływalnia sportowo-rekreacyjna z zespołem saun i miejsc do odpoczynku. W wydzielonej części basenu znajdzie się Międzynarodowe Centrum Edukacji Ekologicznej Wschód-Zachód, w którym przewidziano innowacyjne rozwiązania technologiczne wykorzystujące OZE tj. energię słoneczną, geotermalną, odpadową, a także zastosowanie systemu hybrydowego (kondensacyjnej kotłowni gazowej opalanej gazem ziemnym wysokometanowym, pompy ciepła, ogniw fotowoltaicznych i urządzeń do odzysku ciepła ze ścieków „szarych” i wód popłucznych). Budynek będzie pełnić funkcję obiektu sektora publicznego, a powierzchnia biurowo-edukacyjna będzie podstawą do promowania zastosowanych rozwiązań ekologicznych.

Na terenie Siemiatycz funkcjonują szkoły podstawowe, przedszkola, żłobki, szkoły średnie, zespół szkół specjalnych, Szkoła Muzyczna I Stopnia, a także Siemiatycki Uniwersytet Dziecięcy oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Siemiatycki Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna odpowiadają za organizację wydarzeń kulturalnych. W szerokim wachlarzu wydarzeń odbywających się w mieście wyróżniają się: Muzyczna Strona Siemiatycz, Dni Siemiatycz, Międzynarodowy Festiwal „Kultura bez Granic”, Siemiatycze Blues-Rock Festiwal, Siemiatycze Flow Festiwal czy Piknik Organizacji Pozarządowych.

Bazą obiektów sportowych administruje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W mieście znajdują się m.in. stadion, hala widowiskowo-sportowa, boiska do piłki nożnej, koszykówki, skatepark. W sezonie letnim oblężenie przeżywa kąpielisko nad zalewem z plażą, siłownią zewnętrzną, wypożyczalnią sprzętu wodnego i wodnym placem zabaw. Zalewy to też miejsce idealne dla wędkarzy, a w lasach w okolicy zbiorników wodnych działają całoroczne trasy biegowe. Co roku na przełomie lutego i marca na plaży odbywa się Siemiatycki Zlot Morsów.

Siemiatycka plaża nad zalewem
Siemiatycka plaża nad zalewem

Miasto zapewnia mieszkańcom m.in. bezpłatne przejazdy na basen oraz gimnastykę dla seniorów. W kalendarzu cyklicznych imprez sportowych znajdują się także Siemiatycka Wieczorna Dycha, Triathlon Siemiatycki czy Liga Siły i Sprawności.Oryginalnym wydarzeniem jest odbywający się co roku w lipcu Wieczorny Przejazd na Czymkolwiek Ulicami Siemiatycz. Trasą liczącą ok. 8 km ulicami Siemiatycz przejeżdża barwny korowód osób jadących na ekologicznych środkach transportu: rolkach, wrotkach, rowerach, hulajnogach, deskorolkach itp., a wszystko to przy dźwiękach muzyki. Wydarzenie promujące zdrowie, ekologię i aktywny tryb życia cieszy się wielką popularnością wśród mieszkańców i turystów, chętnie biorą w nim udział całe rodziny. Dla uczestników przejazdu organizowane są konkursy z nagrodami, uczestnicy przejazdu otrzymują także pamiątkowe upominki.

Redukcja emisji zanieczyszczeń i odpadów, bezpieczeństwo energetyczne, prąd i ciepło wytwarzane z OZE, czysta woda i powietrze – to cele realizowane stopniowo, ale konsekwentnie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, przyjaznych środowisku, oczyszczono wszystkie zbiorniki wodne na terenie miasta. Farma fotowoltaiczna, mała elektrownia wodna, zielone przystanki, ławeczki solarne wpływają na świadomość proekologiczną mieszkańców. W mieście od 2017 r. funkcjonuje również Siemiatycki Klaster Energii łączący odbiorców i wytwórców energii, których wspólnym celem jest lokalna produkcja, dystrybucja i odbiór bezpiecznego, ekologicznego i taniego prądu oraz ciepła. W 2015 roku Siemiatycze otrzymały tytuł „Miasta przyjaznego środowisku i mieszkańcom”, a w 2018 r. jako jedyna gmina miejska woj. podlaskiego – nagrodę Krajowej Rady Ekologicznej „EkoJanosik – Zielona Wstęga Polski”. W 2019 r. Rada Miasta Siemiatycze, jako jeden z pierwszych samorządów w Polsce, podjęła uchwałę w sprawie planu działania Miasta w obliczu stanu zagrożenia klimatycznego.Akcje społeczne związane z ograniczaniem emisji, efektywnością energetyczną, czy wykorzystaniem OZE, realizowane są konsekwentnie tak, aby swoim zasięgiem obejmować jak największą liczbę odbiorców.

Siemiatycka plaża nad zalewem
Zielony Przystanek

W czerwcu 2019 r. uczniowie miejskich szkół, burmistrz, radni oraz przedstawiciele spółki ENERIS Siemiatycze w artystycznym happeningu stworzyli kolorowy eko-mural nawiązujący do starań miasta w przedmiocie samowystarczalności energetycznej. Projekt graficzny przedstawia w symboliczny sposób elementy w przestrzeni miejskiej wykorzystujące OZE.

Narzędzia tj. budżet partycypacyjny, inicjatywa lokalna i konsultacje społeczne pozwalają zarówno władzom, jak i mieszkańcom wspólnie działać na rzecz zwiększania komfortu życia. Projekty takie jak np. „Pomysł na Siemiatycze” (sieć skrzynek, w których można umieszczać opinie, pomysły itp.), Młodzieżowa Rada Miasta Siemiatycze, badania poziomu zadowolenia z życia w mieście, programy Rodzina 5+ i Karta Seniora dają możliwość realnego kształtowania kierunków rozwoju Siemiatycz. Od marca 2017 r. miasto realizuje także projekt „Miasto Siemiatycze do Siemiatyczan”, w ramach którego pracownicy Urzędu Miasta Siemiatycze dyżurują w Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Dzięki temu mieszkańcy Siemiatycz przebywający w Belgii mają łatwiejszy kontakt z władzami i administracją samorządową, projekt wzmacnia poczucie tożsamości z miastem oraz bezpieczeństwa i opieki poza granicami kraju.

Nasza akcja

Mija 30 lat od samorządowej reformy, która rozpoczęła proces decentralizacji państwa polskiego. Mieszkanki i mieszkańcy polskich miast i wsi zyskali realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Rok jubileuszowy to znakomita okazja, aby docenić osiągnięcia samorządów województwa podlaskiego i zaprezentować je wszystkim mieszkańcom naszego regionu.
Wierzymy, że taka forma promocji podlaskich gmin będzie świetnym sposobem na uczczenie jubileuszu 30-lecia samorządności, opowiedzenia o historii, zrealizowanych inwestycjach, sukcesach i przemianach na przestrzeni tych trzech dekad. W związku z tym jubileuszem zaplanowaliśmy cykl publikacji poświęconych samorządom. ZAPRASZAMY DO POZNAWANIA INNYCH PODLASKICH GMIN.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.