Miesiąc z muzyką XVII i XVIII wieku w Pomorzaninie, czyli Bydgoska Scena Barokowa

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Marta Mikołajka

Miesiąc z muzyką XVII i XVIII wieku w Pomorzaninie, czyli Bydgoska Scena Barokowa

Marta Mikołajka

Pierwszy bydgoski festiwal poświęcony muzyce baroku rozpocznie się w sobotę i potrwa do 9 listopada. Będzie to okazja do wysłuchania koncertów wykonanych na instrumentach historycznych.

Festiwal Bydgoska Scena Barokowa odbędzie się w Bydgoszczy po raz pierwszy. Jego inicjatorem jest Stowarzyszenie Akademia Muzyki Dawnej.

Emocje ukryte w dźwiękach

Wydarzenie poświęcone jest muzyce z XVII i XVIII wieku. Skąd pomysł? - Jako stowarzyszenie już od kilku lat organizujemy mniejsze koncerty muzyki barokowej. Do tej pory jednak nie było w Bydgoszczy żadnego większego wydarzenia, które byłoby jej poświęcone całkowicie, a które w innych miastach cieszą się dużą popularnością - mówi Elżbieta Izdebska ze Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej. - To niezwykła muzyka. Oparta jest na „teorii afektów”, która zakłada przypisanie określonej figurze muzycznej stanów emocjonalnych. Dla mnie jest niezwykle poruszająca, dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców do zapoznania się z nią.

"Wstępny" koncert i barokowa parada

Dla uczestników festiwal będzie okazją do wysłuchania koncertów muzyki granej na instrumentach historycznych, jak klawesyn, teorba, cynk, viola da gamba czy skrzypce barokowe, przez artystów związanych z teatrami operowymi w Warszawie, Krakowie czy Łodzi.
Prolog Miejski Festiwalu odbył się wczoraj na Starym Rynku. Przed publicznością zaprezentowała się Monika Kazimierczak, która zagrała na gdańskim carillonie mobilnym, składającym się z 48 dzwonów. Wystąpił także gdański zespół wykonujący muzykę z XVII i XVIII w. Tubicinatores Gedanenses. Następnie uczestnicy wydarzenia przemierzyli ulice Mostową i Gdańską, by w Kinie Pomorzanin wysłuchać drugiej części koncertu.

Pojedynek kontatenorów - i nie tylko

Festiwal Bydgoska Scena Barokowa zainauguruje, wykonywane po raz pierwszy w Bydgoszczy, oratorium G. F. Händla „La Resurrezione”. W programie nie zabraknie także polskiej muzyki barokowej, którą zaprezentuje zespół Intemperata. To jednak nie wszystko.
- Mocnym akcentem będzie wokalny pojedynek dwóch kontratenorów – Michała Sławeckiego i Rafała Tomkiewicza podczas koncertu Duello per Voce e strumento, którzy zmierzą się ze sobą w ariach i duetach z oper Händla i Vivaldiego – zapowiadają organizatorzy Festiwalu.
Wszystkie koncerty w ramach festiwalu będą się odbywały w sobotę o godz. 18 w Kinie Pomorzanin. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej wydarzenia.

Marta Mikołajka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.