Natalia Dyjas, Leszek Kalinowski

Mieszkańcy głowy mają pełne pomysłów

Jednym z projektów zgłoszonych do budżetu jest zbudowanie domu wielopokoleniowego Jednym z projektów zgłoszonych do budżetu jest zbudowanie domu wielopokoleniowego
Natalia Dyjas, Leszek Kalinowski

Zielonogórzanie chcą mieć realny wpływ na zmiany w mieście, w budżecie obywatelskim można głosować na ponad 160 projektów.

Maria Kierżuń już zagłosowała w budżecie obywatelskim 2017. Na duże i małe zadania.

- To dobra okazja, byśmy zmieniali naszą okolicę. Zachęcam wszystkich, by walczyć o swoje - mówi. - A prezydenta proszę, by jednak co roku zwiększał kwotę do podziału.

Mieszkańcy tym roku zgłosili do budżetu obywatelskiego ponad 200 projektów. Weryfikację przeszły 164 zadania. Większość z nich to projekty dotyczące remontów dróg i chodników. Te pomysły pojawiają się zarówno wśród zadań małych (do 150 tys. złotych) oraz dużych, które kwotę tę przekraczają. Ale naprawa ulic czy doświetlenie dzielnic to nie są jedyne pomysły, które w tym roku zgłosili mieszkańcy. Na liście projektów znajdują się zadania, nazywane przez ich twórców, kreatywnymi.

Takie pomysły to m.in. sprytne ławki, dzięki którym mieszkańcy będą mogli za darmo podładować telefon i skorzystać z internetu. Podobny pomysł zgłosiła grupa Tu Młodzież, która chce stworzyć w mieście punkty darmowego dostępu do internetu. Jak informują pomysłodawcy, wszystko po to, by młodzi ludzie mogli się ze sobą integrować.

Jednym z nietypowych pomysłów jest też, zgłoszony przez stowarzyszenie „Możesz Inaczej”, projekt budowy domu wielopokoleniowego dla młodzieży i seniorów. W takim domu młodzi ludzie i osoby starsze mogłyby mieć możliwość nawiązywania bezpośrednich relacji, poprzez uczestnictwo we wspólnych zajęciach. Głównym założeniem tego pomysłu jest wielopokoleniowa integracja. Podobnie, jak w przypadku budowy pierwszego w mieście integracyjnego placu zabaw, dostosowanego również do dzieci niepełnosprawnych.

Do swojego projektu zachęcają też przedstawiciele klubu miłośników kolei szprotawskiej. W miniony weekend w skansenie w parku kolei szprotawskiej poprzez zabawę na drezynie turystycznej, przekonywali oni do swojego projektu rozbudowy ekspozycji w skansenie i stworzenia skarbnicy wspomnień zielonogórzan...

Pomysłami kreatywnymi zostały również określone projekty: usuwania bazgrołów i nielegalnych graffiti z przestrzeni miasta, tablica, która ma informować mieszkańców o poziomie zanieczyszczenia powietrza w Zielonej Górze, ozdobienie szarych, kamiennych koszy na śmieci motywami winiarskimi czy stworzenie dużego, podświealnego napisu „Zielona Góra”, który miałby stać się nietypową atrakcją turystyczną. Kolejny już raz do budżetu został zgłoszony pomysł stworzenia murali - tym razem przy ul. Chmielnej. Wiele pomysłów mają harcerze, ale by móc je zrealizować, potrzebny jest remont ich siedziby. Co zostanie wykonane? Głosowanie w budżecie potrwa do 16 grudnia.

Natalia Dyjas, Leszek Kalinowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.