Andrzej Plęs

Mieszkańcy gm. Sokołów Małopolski dostali wezwania do zapłaty. Pusty „Skarbiec” każe płacić. Co na to posłowie?

Marcin Karliński ze Stowarzyszenia Wspierania Spółdzielczości Finansowej im. św. Michała w Wołominie sugeruje, że „ofiary” SKOK mogą iść do sądu albo… Fot. 123rf Marcin Karliński ze Stowarzyszenia Wspierania Spółdzielczości Finansowej im. św. Michała w Wołominie sugeruje, że „ofiary” SKOK mogą iść do sądu albo… pod Sejm
Andrzej Plęs

Ok. 400 mieszkańców gminy Sokołów Małopolski dopiero z wezwań do zapłaty należności za udziały dowiedziało się, że są udziałowcami Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej „Skarbiec”. Dla każdego z nich to było bardzo niemiłe zaskoczenie.

Majątkiem zbankrutowanego ‚,Skarbca” zarządza od września 2016 r. syndyk. To od niego mieszkańcy Sokołowa otrzymali wezwania do zapłaty za udziały w kasie. A te są efektem decyzji Rady Przedstawicieli „Skarbca”, którzy w 2015 r. zdecydowali o podwyższeniu wartości udziału członkowskiego w SKOK z 1 zł do 96 zł za jeden. O czym udziałowcy nie mieli pojęcia. A zdecydowana większość z nich także o tym, że w ogóle są udziałowcami kasy.

Mechanizm jest prosty: każda relacja ze SKOK (pożyczka, lokata, rachunki) zobowiązuje klienta do wykupienia udziałów w kasie, co wiąże się z odpowiedzialnością finansową. Sokołowscy klienci „Skarbca” to w większości emeryci. Najpierw w tutejszym Urzędzie Gminy próbowali szukać pomocy. Na razie kilkudziesięciu, ale burmistrz Andrzej Ożóg nie wyklucza, że będzie ich więcej.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

 • Jak skończyło się spotkanie członków kasy z syndykiem
 • Dlaczego burmistrz Sokołowa zawiadomił rzeszowską prokuraturę
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Andrzej Plęs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.