Mieszkańcy liczą na duże inwestycje

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Mieszkańcy liczą na duże inwestycje

Leszek Kalinowski

Co się zmieni w przyszłym roku? Gminy liczą na unijne wsparcie i już planują inwestycje. Sprawdź, jakie?!

Rok 2016 nie tylko dla Zielonej Góry będzie wyjątkowy. Nie tylko dlatego, że największe miasto w województwie będzie dysponować największym jak do tej pory budżetem. Wyniesie on aż 720 mln zł. To efekt połączenia z dawną gminą Zielona Góra, zwiększonych wpływów z podatków i zmian w przepisach. A 10 lat temu budżet Winnego Grodu wynosił 360 mln zł. Czy tak duże pieniądze oznaczają potężne inwestycje? Zwłaszcza że rozpocznie się kolejne unijne rozdanie. To ostatnia taka szansa na zdobycie przez gminy sporego wsparcia finansowego. Zielonogórzanie jednak na takie inwestycje jak budowa Centrum Rekreacyjno-Sportowego liczyć już nie mogą. Ale będą inne m.in. powstanie nowoczesne centrum przesiadkowe przy dworcu PKP i przebudowa układu komunikacyjnego (36 mln zł).

- A mnie najbardziej cieszą ścieżki rowerowe, których w mieście powstaje coraz więcej - mówi informatyk Jarosław Tylman, który codziennie rowerem dojeżdża do pracy, a w weekendy urządza rodzinne wyprawy po okolicy. - Cieszy mnie fakt, że w budżecie 2016 zapisano na rowerowe inwestycje 11 mln zł.

Powstanie Trasa Aglomeracyjna

W przyszłorocznych planach jest też budowa Trasy Aglomeracyjnej (15 mln zł), remonty kolejnych dróg, rewitalizacje budynków i inne. Wiele inwestycji zależy jednak od pozyskania unijnych funduszy, bo jak podkreśla prezydent Janusz Kubicki - do inwestycji przystępujemy wtedy, gdy zdobywamy pieniądze z zewnątrz.

Zmian w mieście może być więc dużo więcej. Podobnie w innych miastach regionu. Co one zaplanowały w budżetach na 2016? Co prawda to na razie projekty, które musi zatwierdzić lub zmienić rada, ale to już wytyczone kierunki zmian.
W Świebodzinie największej inwestycji za bardzo nie będzie widać, bo to budowa kanalizacji burzowo-deszczowej za ponad 4 mln zł.

Największą inwestycją w Babimoście będzie budowa drogi ul. Jodłowa i Świerkowa, razem z kanalizacją i oświetleniem (2 mln zł).
W Nowogrodzie Bobrzańskim wszyscy czekają na budowę hali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Niwiskach (3,8 mln zł). Co jeszcze się zmieni w regionie?.

Najważniejsza inwestycja 2016 roku w Zielonej Górze to „Zintegrowany system bezemisyjnego transportu”. Prezydent Janusz Kubicki tłumaczy, że ten projekt będzie rozłożony na trzy lata. W przyszłym roku przebudujemy układ komunikacyjny przy dworcu PKP (36 mln zł - przesunięcie ronda, budowa centrum przesiadkowego, zadaszenie połączone z peronami). W 2016 ogłosimy też przetarg na zakup autobusów na prąd. Ale ich dostawa odbędzie się w 2017. Cały projekt zakończy się w 2018 roku.

Kolejną dużą inwestycją ma być budowa ul. Aglomeracyjnej (15 mln zł). Chodzi o pierwszy etap nowej drogi - od ul. Dworcowej do Zjednoczenia. Inwestycja obejmie też budowę ścieżek rowerowych.
Radny Jacek Budziński to zadanie nazywa skarbonką. Bo nie po raz pierwszy droga jest wpisana do budżetu. A potem prezydent przesuwa pieniądze w budżecie na inne inwestycje.

Poza tym oprócz ścieżek rowerowych (11 mln zł) w dzielnicy Nowe Miasto, czeka nas termomodernizacja obiektów publicznych (9 mln zł), a także zagospodarowanie parków i terenów zielonych (4,2 mln zł).

Na inwestycje w przyszłorocznym budżecie Świebodzina zaplanowano prawie 20 mln zł, a lista przedsięwzięć liczy kilka stron. Z ważniejszych wydatków trzeba wspomnieć o rozbudowie Domu Kultury, a na ten cel zaplanowano 1,5 mln zł. Jednak największy wydatek gminy, to budowa kanalizacji burzowo - deszczowej tzw. R-1 bis. Koszt to 4,18 mln zł. Przypomnijmy, że kanalizacja ma odprowadzić do jeziora Zameckiego deszczówkę z działek położonych za tzw. spinką. Z innych większych wydatków trzeba wspomnieć o budowie oświetlenia w Wilkowie (700 tys. zł), zagospodarowanie podwórek przy ul. 3-go Maja i Żymirskiego 23 (razem 1,2 mln zł). Bardzo kosztowne będą dwie inwestycje drogowe: przebudowa ul. Cegielnianej (1,8 mln zł) oraz ulic: Polnej i Moniuszki (1,6 mln zł). Mieszkańcy Grodziszcza być może doczekają się ścieżki rowerowej do Świebodzina (870 tys. zł), a amatorzy pływania - modernizacji basenu go (426 tys. zł).

Babimost stawia na drogi

Największą inwestycją do której przymierza się Zbąszynek będzie modernizacja oczyszczalni ścieków (12-15 mln zł). Wiesław Czyczerski burmistrz Zbąszynka mówi, że modernizacja oczyszczalni jest niezbędna. Ma ona już ponad 10 lat, a w tym czasie wymagania bardzo się zmieniły.

Babimost stawia na drogi. Burmistrz Bernard Radny mówi: - Naszą największą inwestycją będzie budowa drogi ul. Jodłowa i Świerkowa, razem z kanalizacją i oświetleniem (całość - 2 mln zł). Może uda się też rozbudować szkołę w Podmoklach Małych i wybudować drogi w Nowym i Starym Kramsku oraz w Podmoklach?

- W Nowogrodzie Bobrzańskim najważniejszym zadaniem jest budowa hali gimnastycznej przy szkole w Niwiskach - mówi Robert Milto, przewodniczący rady. - Koszt kompleksu sportowego to ponad 3,8 miliony złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu gminy oraz dotacji, jaka została przyznana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Programu Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.