Mieszkańcy Targowisk i Łężan powiedzieli "nie" większemu Krosnu. Zakończyły się konsultacje, teraz opinię wyda rada gminy Miejsce Piastowe

Czytaj dalej
Ewa Gorczyca

Mieszkańcy Targowisk i Łężan powiedzieli "nie" większemu Krosnu. Zakończyły się konsultacje, teraz opinię wyda rada gminy Miejsce Piastowe

Ewa Gorczyca

Znane są już wyniki konsultacji z mieszkańcami dwóch sołectw w gm. Miejsce Piastowe, które w części miałyby zostać włączone do Krosna. Większość głosujących była temu przeciwna. Ale to nie wyklucza pozytywnej opinii rady gminy, bo zdanie mieszkańców nie jest wiążące.

Mieszkańcy mogli wyrazić swoje zdanie wypełniając ankiety. Mieli na to dziesięć dni. Frekwencja w konsultacjach nie była wysoka. Z 4 tysięcy 91 osób uprawnionych do udziału w konsultacjach zagłosowało 255.

Na pytanie: "Czy jesteś za zmianą granicy Gminy Miejsce Piastowe, polegającej na włączeniu części sołectw Łężany i Targowiska do Gminy Miasto Krosno" pozytywnie odpowiedziały 54 osoby. Negatywnych odpowiedzi było ponad trzy razy więcej - 189. Z urn wyjęto też kilka głosów nieważnych.

Piotr Przytocki, prezydent Krosna, chce powiększenia miasta.
UM Krosno

Krosno chce się powiększyć o 120 hektarów położonych w gminach Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne. Konsultacje z mieszkańcami to niezbędny element w procedurze zmiany granic. Prezydent Krosna miał obowiązek zwrócić się do władz gmin o przeprowadzenie konsultacji i wydanie stosownej opinii. Pismo takie do wójta Miejsca Piastowego zostało skierowane już 11 grudnia. Przepisy ustawy dają gminom trzy miesiące na przeprowadzenie konsultacji i wydanie opinii.

Obszar, który Krosno chce włączyć w swoje granice to głównie grunty dawnego lotniska Iwonicz. Nie ma tam zabudowy, dlatego zmiana nie wiąże się ze zmianą przynależności terytorialnej dla mieszkańców. Wiąże się jedynie z uszczupleniem terytorialnym sołectw Targowiska i Łężany - a tym samym terytorium gminy Miejsce Piastowe. Jak się jednak okazało - większość mieszkańców, którzy wypowiedzieli się w tej sprawie, było przeciwnych "oddawaniu" terenów Krosnu.

Opinię w sprawie zmiany granic ma teraz wydać rada gminy Miejsce Piastowe. Podjęcie uchwały w tej sprawie zaplanowano w programie najbliższej sesji. I choć mieszkańcy w konsultacjach wskazali, że zmiany granic nie chcą, to wójt Dorota Chilik będzie rekomendować radnym podjęcie uchwały popierającej plany władz Krosna, zmierzające do powiększenia miasta.

W dalszej części m.in.:

 • dlaczego wójt proponuje wydanie pozytywnej opinii dla zmiany granic? 
 • dlaczego przypadek Krosna jest nietypowy?
Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Ewa Gorczyca

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.