Natalia Dyjas-Szatkowska

Milion jenów dla profesora z zielonogórskiej uczelni

(Od lewej) Stefan Horrer - przedstawiciel firmy Tanita, profesor  Giorgi Melikidze oraz nagrodzony grantem profesor Wojciech Błogowski z Wydziału Lekarskiego Fot. Natalia Dyjas (Od lewej) Stefan Horrer - przedstawiciel firmy Tanita, profesor Giorgi Melikidze oraz nagrodzony grantem profesor Wojciech Błogowski z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Natalia Dyjas-Szatkowska

- Grant jest przyznawany przez grono naukowe z Japonii. I to oni zdecydowali, że badania te są godne nagrody- mówi Stefan Horrer.

- Profesor Wojciech Błogowski z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu otrzymał, kolejne już w tym roku, wyróżnienie – mówi Ewa Sapeńko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Zielonogórskiego. – Tym razem jest to grant, z japońskiej firmy Tanita na badania naukowe, które profesor będzie realizował na wydziale Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Grant ten jest wyjątkowy dla naszej uczelni z kilku powodów. Otrzymanie dofinansowania do badań jest bardzo dużym wyróżnieniem dla tego młodego naukowca, ponieważ w tym roku przyznano jedynie dziewięć grantów, z czego, zaledwie trzy, osobom spoza Japonii w tym właśnie dla profesora, pracującego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Błogowski otrzymał 1 mln jenów japońskich (czyli ok. 36 tys. złotych) na swoje badania. Co więcej, profesor Błogowski otrzymuje grant Tanity już po raz drugi, pierwszy został mu przyznany w 2013 roku. Wcześniej był tylko jeden laureat tego grantu z Polski.

- I był to ten sam człowiek, co teraz - mówi przedstawiciel Tanity, Stefan Horrer. - To jest niezwykłą rzadkością, że ta sama osoba wygrywa dwa razy ten sam konkurs.

W swych badaniach Błogowski, wraz z zespołem, skupia się na poznawaniu patogenezy otyłości i nowotworów przewodu pokarmowego, ale też poszukuje czynników, które odpowiadają za zjawisko zwiększonego występowania nowotworów przewodu pokarmowego u osób z nadmierną masą ciała.

- Cieszę się, że wspólnie możemy uczestniczyć w tym radosnym momencie nie tylko dla mojego zespołu, ale i całego uniwersytetu - mówi z uśmiechem profesor Wojciech Błogowski. - Nasz wydział zaledwie działa od półtora roku. Jednak niezależnie od tego stażu dynamicznie staramy się rozwijać.

Błogowski zapowiedział, że wraz z zespołem będzie pracować nad tym, by nadmierna masa ciała nie musiała być przyczyną zachorowań na nowotwory układu pokarmowego.

- Jestem dumny i bardzo się cieszę, że profesor naszej uczelni dostał taki prestiżowy grant - mówi profesor Giorgi Melikidze z UZ. - Jest to bardzo przydatne dofinansowanie badań, tym bardziej, że dotyczy Wydziału Lekarskiego. To nasz nowy wydział i już widać, że zrobił do tej pory spory postęp w pracy naukowej.

To już drugi japoński grant profesora Błogowskiego. Spytaliśmy więc, czy planuje on w najbliższym czasie, oprócz badań naukowych, podróż do Japonii.

- Chciałbym znaleźć na to czas, by poznać tę kulturę, bo nie miałem jeszcze okazji być w Azji - mówi ze śmiechem Błogowski. I dodaje, że na szczęście japońskiego uczyć się jeszcze nie musi...

Badania nad problematyką, którą zgłębia Błogowski są niezwykle ważne. Jak tłumaczy profesor:
- Niestety otyłość w Polsce jest nadal problemem. Nie tylko pośród dorosłych, ale też wśród dzieci. Pacjent, który cierpi na otyłość, niezależnie od tego, czy miało to miejsce w dzieciństwie, czy w dorosłym życiu, ma zwiększone ryzyko nowotworów przewodu pokarmowego.

Natalia Dyjas-Szatkowska

Dzień dobry! Nazywam się Natalia Dyjas-Szatkowska i jestem rodowitą zielonogórzanką. Pracuję w "Gazecie Lubuskiej" od 2016 roku. I choć z wykształcenia jestem filologiem polskim i teatrologiem, to swoją pracę zawodową związałam właśnie z mediami. 


W obszarze moich działań znajdują się:   • problemy i sprawy Zielonej Góry,

  • kwestie, które poruszają mieszkańców powiatu zielonogórskiego.


Ważne są dla mnie codzienne problemy mieszkańcówsprawy społeczne i kulturalne naszego regionu. Nie jest mi obojętny los zwierzaków i często piszę o nich na naszych łamach. Lubię spotkania z ludźmi i to właśnie nasi Czytelnicy są dla mnie wielką inspiracją. To oni podpowiadają, czym warto się zająć, co ich boli, denerwuje, ale i cieszy. 


Zawsze lubiłam rozmawiać z ludźmi. Jako osoba, która pracowała z nimi podczas organizacji różnych wydarzeń kulturalnych i festiwali, zrozumiałam, że to właśnie człowiek i jego historia są dla mnie najważniejsze. To więc chyba nie przypadek, że zaczęłam pracę w dziennikarstwie... 


W wolnych chwilach (jeśli jakaś się znajdzie... :)) nałogowo pochłaniam książki (kryminałom mówię nie, ale mocno kibicuję nowej, polskiej prozie) i z aparatem poznaję nasze piękne województwo lubuskie. Chętnie dzielę się urodą regionu na łamach "Gazety Lubuskiej" i portalu "Nasze Miasto". Nie boję się też pokazywać, co jeszcze mogłoby się tutaj zmienić. I to właśnie przynosi mi największą satysfakcję w pracy. Gdy uda się choć trochę ulepszyć otaczającą nas rzeczywistość. 


Czy w Twojej okolicy dzieje się coś ważnego? Masz sprawę, która Twoim zdaniem powinna zostać opisana w naszej gazecie? A może masz jakiś kłopot, który należy rozwiązać? Śmiało! Skontaktuj się ze mną, postaram się zająć danym tematem.


Kontakt do mnie: natalia.dyjas@polskapress.pl


Telefon: 68 324 88 44 lub: 510 026 978.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.