Miliony pod ziemię...

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Miliony pod ziemię...

Leszek Kalinowski

We wtorek 2 lutego zielonogórscy radni zajmą się projektem sieci wodno-kanalizacyjnej w wielkim mieście. Jest na to 171 mln zł. Znamy plany, przedstawiamy je w naszym, nowym cyklu.

1. Ochla i Zatonie.
Prace projektowe, dotyczące położenia kanalizacji Ochli i Zatonia zostały już rozpoczęte w 2015 roku. Roboty budowlane zaplanowano na lata 2017-1018. Pieniądze na tę inwestycję mają pochodzić m.in. z Funduszu Spójności.

2. Łężyca - osiedle Czarkowo.
By ułatwić rozwój budownictwa mieszkalnego na osiedlu Czarkowo w sołectwie Łężyca, jako priorytet przyjęto rozbudowę systemu wodociągowego z połączeniem z systemem już funkcjonującym, a zasilanym z lokalnego ujęcia wody w Łężycy. Wykonanie do 2020.

3. Łężyca - oczyszczalnia.
Bardzo ważnym zadaniem inwestycyjnym, przewidzianym do wykonania przy pomocy unijnych funduszy z budżetu 2014-2020 (program operacyjny infrastruktura i środowisko) w centralnej oczyszczalni ścieków w Łężycy, jest instalacja fermentacji osadów z termiczno-tlenową ich hydrolizą (podwójna wymiana, która przebiega między wodą a rozpuszczoną w niej substancją) oraz odzyskaniem energii cieplnej i elektrycznej.

4. Krępa.
Wychodząc naprzeciw prośbom mieszkańców Krępy do 2018 roku przewiduje się wybudowanie rozdzielczej sieci wodociągowej, zasilanej z ujęć wód podziemnych znajdujących się w Zawadzie.

5. Stożne, Jany, Zawada.
Zlikwidowane zostanie lokalne ujęcie wody w Stożnem, by poszerzyć strefy zasilania w wodę w tej miejscowości z ujęć wód podziemnych w Janach. Planuje się odwiercenie i podłączenie dodatkowych trzech studni na terenie ujęcia wód podziemnych w Zawadzie, przez co zostanie utrzymana stała wydajność. Spowoduje to zwiększenie procentowego udziału wód podziemnych o lepszych parametrach w ogólnej produkcji wody, co niewątpliwie spotka się z zadowoleniem odbiorców.

6. Wilkanowo.
ZWIK-owi zależy na pozyskiwaniu nowych odbiorców wody, m.in. w sąsiadującym z miastem Wilkanowem (gmina Świdnica). Dlatego w 2017 r. przewiduje budowę rurociągu tranzytowego z Zielonej Góry do Wilkanowa. Warto dodać, że spółka posiada już w Wilkanowie rozdzielczą sieć wodociągową, wybudowaną w ramach Funduszu Spójności

7. Modernizacja obiektów.
Plan zakłada modernizację strategicznych obiektów technologicznych takich jak: przepompownia ścieków przy ul. Botanicznej (wybudowana w latach 60. ubiegłego wieku), główna przepompownia wody przy ul. Sulechowskiej i stacja uzdatniania wody w Zawadzie. Zmodernizowany ma być także jeden z głównych kolektorów ogólnospławnych przy ulicy Węglowej.

8. Wymiana rur.
Według planów będzie wymiana przewodów wykonanych z rur azbesto–cementowych (np. w ul. Sowiej, Górnej, Racławickiej, Spółdzielczej, Braniborskiej, Władysława IV, Morelowej czy Struga) i zastosowanie rur z polietylenu o większej przepustowości i dłuższej żywotności. Sukcesywnie wymianie podlegać będą również stare, awaryjne rurociągi stalowe (np. w ul. os. Robotnicze).

9. Remont ulic to remont sieci.
Plan bierze pod uwagę miejskie inwestycje, które będą przeprowadzane w najbliższym czasie. Jeśli gdzieś jakaś ulica będzie budowana, remontowana, najpierw pojawi się tam nowa sieć wodno-kanalizacyjna. Tak będzie np. w przypadku budowy Trasy Aglomeracyjnej.

10. Prośby mieszkańców.
Istotną pozycją w każdym roku są zadania uwzględniające wnioski mieszkańców, dotyczące dostaw wody i odprowadzania ścieków. Stąd w planie takie zadania jak: budowa sieci kanalizacji sanitarnej na osiedlu Mazurskim, rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w ul. Strzeleckiego (osiedle Uczonych), budowa sieci wodociągowych w dzielnicy Nowe Miasto: ul. Nowy Kisielin - Malinowa, Porzeczkowa, ul. Zatonie - Lipowa, ul. Kiełpin, ul. Ochla (od skansenu do ul. Grzybowej), ul. Ochla czy w ul. Przylep - Szewska - Leśna oraz sieci wodociągowej w ul. Jaśminowej, Kalinowej na Jędrzychowie.

Nasza redakcyjna akacja

Czekamy na głosy naszych Czytelników

Teraz radni zdecydują o planach ZWiK

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.