Minister chce zaszczepić seniorów. Resort pracuje nad refundacją szczepionek chroniących przed grypą

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski / Polska Press
Iwona Krzywda

Minister chce zaszczepić seniorów. Resort pracuje nad refundacją szczepionek chroniących przed grypą

Iwona Krzywda

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad refundacją szczepionek przeciwko grypie. Z ulgi będą mogły skorzystać osoby po 65. roku życia

– Chcielibyśmy szczepienia przeciwko grypie umieścić na liście refundacyjnej, tak żeby każdy mógł sobie taką szczepionkę kupić w aptece, a ministerstwo do tego dopłaci – zapowiedział podczas konferencji „Flu Meeting 2018” wiceminister zdrowia Marcin Czech, który w resorcie odpowiada za politykę lekową.

Ministerstwo Zdrowia liczy, że dopisanie preparatów stosowanych w profilaktyce grypy do wykazu refundowanych, zachęci większą liczbę osób do skorzystania z takiej ochrony. Prace nad nowym rozwiązaniem toczą się już od kilku miesięcy. Na początek z dodatkowej ulgi będą mogli skorzystać jedynie seniorzy, którzy przekroczyli 65. rok życia. NFZ ma dopłacić do każdej zakupionej przez nich szczepionki 50 proc. ceny.

Jak informuje Krzysztof Jakubiak, rzecznik prasowy MZ, z niezbędnym wnioskiem w sprawie refundacji szczepionek zwrócił się do ministerstwa producent preparatów. Pomysł dopłat do profilaktyki grypowej dla seniorów poparła Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji, a obecnie w resorcie toczą się negocjacje cenowe. Od ich wyniku w dużej mierze zależy, czy szczepionki rzeczywiście trafią na wykaz refundacyjny.

Czytaj więcej:

 • ile obecnie wynosi koszt jednego preparatu
 • jaki procent osób po 65. roku życia sięga po szczepionki
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.