Minister przyjechał na posterunek w Dygowie

Czytaj dalej
Fot. Michał Świderski
Iwona Marciniak

Minister przyjechał na posterunek w Dygowie

Iwona Marciniak

Ten posterunek wrócił tu po 10 latach. Apelowali o niego mieszkańcy i wójt. Minister spraw wewnętrznych i administracji uroczyście otworzył przywrócony Posterunek Policji w Dygowie. Potem pojechał do Szczecina.

Gdy wczoraj minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wysiadł z auta i przemaszerował pod Posterunek Policji w niewielkim Dygowie, przyglądała mu się grupa mieszkańców, zaskoczona zarówno mnogością mundurów (był nawet zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Jan Lach), jak i cywilnych oficjeli (z wojewodą Krzysztofem Kozłowskim).

O powrót posterunku , zlikwidowanego 10 lat temu, z największym zaangażowaniem dygowianie walczyli właśnie wtedy, śląc pisma do kogo się tylko dało, także do ówczesnego komendanta głównego policji Marka Bieńkowskiego.

Bezskutecznie. Wtedy, w ramach tzw. restrukturyzacji, w powiecie kołobrzeskim, swoje rewiry dzielnicowych straciły także gminy Rymań i Siemyśl. O bezpieczeństwo dygowian mieli odtąd dbać policjanci stacjonujący w Ustroniu Morskim. Położony przy drodze krajowej nr 6 Rymań odzyskał „swoich” policjantów w 2012r.

Dygowo, z byłym już wójtem Markiem Zawadzkim, walczyło dalej. Od wczoraj, na Posterunku Policji w Dygowie urzęduje pięciu policjantów ze st. asp. Radosławem Więckem na czele. To jemu minister Mariusz Błaszczak wręczyl symboliczny klucz, do siedziby sprzed 10 lat (wyremontowanej na koszt dygowskiego samorządu, do którego zresztą budynek należy).

- To już 29 odtwarzany posterunek. Mam osobistą satysfakcję, że wraca do Dygowa, a policja będzie bliżej ludzi - mówił Mariusz Błaszczak.

- Po objęciu ministerstwa, wprowadziłem kilka programów, m.in. przywracania zlikwidowanych wcześniej posterunków policji, odciążenia pracy administracyjnej dzielnicowych, utworzenia Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci będą wam służyć - zwrócił się do dygowian.

- Bo to nie praca, a służba, powołanie. Wszyscy widzieliśmy na czym to powołanie polega, gdy podczas Światowych Dni Młodzieży, policja była spontanicznie oklaskiwana przez pielgrzymów. Dokładnie o to chodzi: być blisko ludzi i odpowiadać na ich potrzeby.

Minister wspomniał też o czytanym już w sejmie projekcie ustawy o modernizacji służb mundurowych, i pieniądzach, które znajda się nie tylko na sprzęt, ale i na podwyżki wynagrodzeń dla funkcjonariuszy.

Minister przyjechał w towarzystwie Sekretarza Stanu w Kancelarii Premier Beaty Szydło Pawła Szefernakera, także wojewody Krzysztofa Kozłowskiego i wielu innych oficjeli. Przyjechała też większość komendantów policji z całego województwa.

W roli gospodarza występował komendant wojewódzki w Szczecinie, mł. insp. Jacek Cegieła.

Przy okazji wizyty, przypomniał, że koszalinianie też od początku nowego roku będą mieli pewne ułatwienie: - Zostanie przywrócony oddział zamiejscowy wydziału postępowań administracyjnych KWP. Dla mieszkańców to duża rzecz, bo skróci dystans między urzędem a obywatelem.

Z Dygowa minister pojechał do Szczecina .

Iwona Marciniak

Piszę w Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Mam szczęście mieszkać w Kołobrzegu, którego plaża - bez względu na porę roku - to najlepszy antydepresant i akumulator dobrej energii. Zwłaszcza gdy biega się po niej z psem (a najlepiej z psami ;))


Informuję o tym, co dzieje się w mieście i powiecie kołobrzeskim. Moje teksty można znaleźć w sieci na stronie www.gk24.pl, www.kolobrzeg.naszemiasto.pl, na fejsbukowym profilu Kołobrzeg nasze miasto oraz w papierowym wydaniu Głosu Koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.