Minister Zalewska miała dobrą nowinę [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
JW-N

Minister Zalewska miała dobrą nowinę [zdjęcia]

JW-N

Minister edukacji Anna Zalewska gościła w Toruniu. Zapewniała, że reforma to nie zwolnienia nauczycieli, ale nowe etaty i pieniądze dla szkół.

Pani minister była gościem honorowym dwudniowej konferencji „Edukacja przyszłości” na Jordankach. Spotkanie samorządowców z całego kraju z ekspertami od edukacji zaskoczyło rozmachem, bo to aż 28 paneli dyskusyjnych i debat, ponad 75 prelegentów, 300 uczestników i aż 4 różne konferencje: „Zarządzanie oświatą”, „Kultura i sport”, „Dyrektor szkoły w obliczu zmian” i „Kongres Szkół Branżowych”.

Minister Anna Zalewska uważa, że reforma edukacji to same plusy. Czy rzeczywiście, czas pokaże...
Jacek Smarz Minister Anna Zalewska uważa, że reforma edukacji to same plusy. Czy rzeczywiście, czas pokaże...

Samorządowcy - urzędnicy odpowiedzialni za oświatę, sport i finanse na swoim terenie, debatowali nad funkcjonowaniem różnych obszarów edukacji po zmianie ustroju szkolnego.Rozmawiali o konsekwencjach likwidacji gimnazjów, nowych wyzwaniach stojących przed dyrektorami placówek, finansowaniu szkolnictwa, subwencji przekazywanej na edukację i zrewolucjonizowanym szkolnictwie branżowym. Jeszcze dziś będą mieli okazję do dyskusji na temat nowoczesnych technologii i zagrożeniach związanych z cyber-przemocą, sposobów pozyskiwania funduszy na sport i kulturę.

Prelegenci w Toruniu są zacni, to m.in. ekonomista prof.. Andrzej Blikle, posłanka Iwona Michałek, była rzeczniczka praw ucznia, Czesław Ficner, twórca pomysłu szkolnych astrobaz, Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz i przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP oraz Iwona Waszkiewicz, pedagog, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Minister Anna Zalewska uważa, że reforma edukacji to same plusy. Czy rzeczywiście, czas pokaże...
Jacek Smarz Minister Anna Zalewska uważa, że reforma edukacji to same plusy. Czy rzeczywiście, czas pokaże...

Zalewska pytana była o reformę, głównie o stan jej przygotowań w regionie. Wątpliwości rozwiewał jednak Marek Gralik, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, a nie pani minister. Informował, że samorządy w województwie podjęły już uchwały o zmianach w sieci szkół, a 80 proc. z nich zostało zaopiniowanych pozytywnie. - Nikt z samorządowców nie powiedział nam wprost, że będzie zwalniał nauczycieli z powodu reformy, a nie niżu demograficznego. Jako kuratorium tworzymy bank ofert. W piątek będzie jego inauguracja, a dyrektorzy będą musieli zgłaszać wolne stanowiska dla nauczycieli. Zasoby banku ofert będziemy prezentować na naszych stronach internetowych - tłumaczył.

Minister jak zwykle tryskała uśmiechami i optymizmem i zapewniała, że ma same dobre wiadomości. - Mamy prezent dla Torunia. Policzyliśmy oddziały, policzyliśmy przekształcenia i pojawiają się 22 dodatkowe etaty w mieście i prawie 8 mln dodatkowych pieniędzy na sześciolatki. To dodatkowy, 13. rocznik w systemie i ukłon w stronę rodziców, którzy za uczące się w przed-szkolu dziecko nie muszą płacić. Samorządowcy widzą, że dotrzymuję słowa, że szanuję ich pieniądze, a w zamian cieszę się ich zaufaniem - zapewniała.

JW-N

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.