Ministerstwo da o 47 milionów złotych więcej na muzeum „Pamięć i Tożsamość” o. Rydzyka

Czytaj dalej
Fot. muzeumpamiecitozsamosc.pl/wizualizacja
jm

Ministerstwo da o 47 milionów złotych więcej na muzeum „Pamięć i Tożsamość” o. Rydzyka

jm

Ministerstwo Kultury zwiększyło kwotę dofinansowania na budowę muzeum „Pamięć i Tożsamość”, które na powstać w Porcie Drzewnym w Toruniu. Inwestycja zostanie wsparta kwotą 117 mln zł, zamiast planowanych 70 mln zł.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” imienia Jana Pawła II będzie instytucją prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Lux Veritatis, związaną z o. Tadeuszem Rydzykiem. Ma powstać w Toruniu w 2021 roku.


Czytaj także: Chcą więcej za budowę muzeum tożsamości w Toruniu


Sytuacja na rynku

Siedzibę muzeum zbuduje Spółka Rafako z Raciborza, która jako jedyna zgłosiła się do przetargu. Umowę na budowę już podpisała, ma sto tygodni na realizację inwestycji. Wyceniła swoją pracę na ponad 144 milionów złotych. Kwota ta jest dużo wyższa od dofinansowania, które na mocy umowy zawartej w czerwcu ubiegłego roku, miał przekazać resort kultury na budowę muzeum. Umowa opiewała na kwotę 70 mln zł. Kilka dni temu ministerstwo opublikowało jednak na swojej stronie internetowej informację o udzieleniu promesy finansowania współprowadzonej przez siebie inwestycji kwotą 117 milionów złotych.

„Aktualizacja kwoty wynika z sytuacji na rynku inwestycji, w szczególności inwestycji muzealnych oraz realnych kosztów realizacji przedsięwzięcia” - informuje ministerstwo kultury.

Zaprezentują historię Polski

Muzeum ma już swoją internetową stronę, na której zaznaczono, że inwestycja jest w fazie realizacji.

Pieniądze na stworzenie tego miejsca pochodzą z budżetu państwa. Natomiast do zadań Fundacji Lux Veritatis należy zapewnienie gruntu, eksponatów oraz koncepcji.

Muzeum ma przedstawiać historię Polski od początków chrześcijaństwa aż po współczesność. Muzealne sale będą poświęcone między innymi Jagiellonom, czasom saskim, emigracji w czasach zaborów, odzyskaniu niepodległości, drugiej wojnie światowej. Dużo miejsca ma zostać poświęcone zagadnieniem Polaków ratujących Żydów w czasie wojny (prezentowane będą m.in. relacje świadków tamtych wydarzeń) oraz pontyfikatowi Jana Pawła II. Według koncepcji, w muzeum ma być mniej tradycyjnych eksponatów, a więcej prezentacji multimedialnych i instalacji.

Logo muzeum - konkurs bez rozstrzygnięcia

Warto dodać, że w ubiegłym roku ogłoszono konkurs na logotyp muzeum. Laureat konkursu miał w nagrodę otrzymać kwotę 10 tys. zł. Na konkurs wpłynęło 12 prac, oferty zostały otwarte w połowie kwietnia. Konkurs nie został jednak rozstrzygnięty, ponieważ autor zwycięskiej pracy nie zgodził się na przeniesienie praw autorskich do logotypu na muzeum „Pamięć i Tożsamość” i wycofał pracę z konkursu.


PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych.

jm

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.