Mistrzostwa Europy U21 w piłce nożnej: W Tychach zagrają gwiazdy światowego futbolu

Czytaj dalej
Fot. tychyu21.pl
Mateusz Demski

Mistrzostwa Europy U21 w piłce nożnej: W Tychach zagrają gwiazdy światowego futbolu

Mateusz Demski

W czerwcu na sześciu stadionach w całej Polsce odbędą się Mistrzostwa Europy U21 w piłce możnej. Wśród nich znalazł się również Stadion Miejski w Tychach, na którym zostaną rozegrane cztery mecze: trzy mecze grupy C i półfinał. Dla Tychów, miasta z wieloletnimi tradycjami sportowymi to impreza o dużym znaczeniu.

Mistrzostwa Europy U21 w piłce nożnej to drugie najważniejsze wydarzenie sportowe w ramach rywalizacji męskich reprezentacji narodowych w Europie. Po raz pierwszy organizujemy w mieście imprezę sportową tej rangi, to dla nas duże wyróżnienie, ale i wyzwanie, dlatego zrobimy wszystko, by druga połowa czerwca były w Tychach wielkim piłkarskim świętem. Stadion Miejski wybudowaliśmy po to, by przeżywać na nim sportowe emocje, dlatego jestem pewny, że podczas tej imprezy ich nie zabraknie. My także odliczamy już dni do Euro - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Jedyny gospodarz wśród śląskich miast

Obok Gdyni, Kielc, Bydgoszczy, Krakowa i Lublina, to właśnie Tychy, jako jedyne miasto ze Śląska, będą jednym z gospodarzy Mistrzostw Europy U21 w piłce nożnej. Mistrzostwa odbędą się w dniach 16-30 czerwca. W Tychach zostaną rozegrane w sumie cztery mecze: trzy silnej grupy C i jeden półfinałowy. W niedzielę 18 czerwca do rywalizacji przystąpią Niemcy i Czesi. W środę, 21 czerwca nasi południowi sąsiedzi zagrają z Włochami, a w sobotę, 24 czerwca z reprezentacją Dani. Półfinał odbędzie się we wtorek, 27 czerwca. I mimo, że w grupie C nie zagrają Polacy to warto wybrać się na mecze do Tychów.

W reprezentacjach U21 Niemców, Dani, Czechów i Włochów zagrają bowiem największe sławy światowej piłki nożnej. W drużynie Dani zobaczymy, m.in. Kaspra Dolberga - napastnik Ajaxu Amsterdam, który zastąpił w holenderskim klubie Arkadiusza Milika. Ale to nie jedyny zawodnik Ajaxu, który pojawi się w Tychach - w reprezentacji Czech zagra Vaclav Cerny. W czerwcu powinniśmy zwrócić uwagę również na Gianluigi Donnarumme, 18-letniego bramkarza AC Milanu oraz największą gwiazdę reprezentacji Niemiec (faworytów turnieju), czyli Leroy Sané - gwiazdę Manchesteru City.

Czy Tychy są przygotowane na przyjęcie tak znakomitych zawodników? Według rzecznika spółki Tyski Sport, Krzysztofa Trzoski, Stadion Miejski jest prawie gotowy. - Jesteśmy na ostatniej prostej przygotowań, zostały tak naprawdę już tylko kosmetyczne prace - mówi Krzysztof Trzoska. - Oczywiście w ostatnich miesiącach musieliśmy włożyć sporo pracy, m.in podnieść podest dla operatorów kamer, dobudować platformę kamerową, zapewnić dodatkowe miejsca dla fotoreporterów oraz zmodyfikować Strefę Pracy Mediów oraz Mix Zone - dodaje. Co ciekawe Stadion Miejski w Tychach będzie jedynym obiektem podczas tegorocznego Euro, gdzie sygnał konferencji prasowej będzie wysyłany za granicę i tam tłumaczony.

Tyski sport to nie tylko piłka nożna

Przygotowania do tyskiego święta piłki nożnej nie sprowadzają się jednak tylko do stadionu. W sobotę, 25 marca na placu Baczyńskiego pojawiła się specjalna ciężarówka promująca nadchodzące mistrzostwa. Temu wydarzeniu towarzyszyło również spotkanie z reprezentantami czeskiej drużyny oraz koncert Ewy Farnej. Ale to nie koniec atrakcji, które poprzedzą Euro. 20 maja w czasie ogólnopolskiej Nocy Muzeów tyszanie napiszą Wielki Test Wiedzy o polskiej piłce nożnej, w którym znajdą się pytania dotyczące historii polskiej piłki, reprezentacji, klubów i ich największych sukcesów. W ramach Nocy Muzealnej mieszkańcy będą mogli także zwiedzić wystawę Tyskiej Galerii Sportu. Natomiast w przeddzień pierwszego meczu w Tychach, czyli 17 czerwca odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej o Polonii Tychy - pierwszym klubie w nowym mieście. Przy okazji wystawy rozegrany zostanie turniej piłkarski „Małe Euro”, skierowany do dzieci i młodzieży.

Co ciekawe, miasto w akcji promocyjnej nie ogranicza się tylko do mistrzostw, ale prezentuje również młodych tyszan, który propagują sportowy tryb życia. Na profilu Młodzi Mistrzowie w Tychach na Facebooku znajdują się materiały wideo przybliżające historię m.in. Doroty Hałatek, reprezentantki Polski drużyny dziewcząt U15 w piłce nożnej i Barłomieja Jeziorskiego, hokeisty GKS Tychy. Znajdują się tam również wszystkie bieżące informacje na temat przygotowań miasta do Euro.

Kto zagra w polskim składzie?

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej do lat 21 są drugim najważniejszym wydarzeniem sportowym w ramach rywalizacji drużyn narodowych w Europie. W turnieju mistrzowskim weźmie udział 12 reprezentacji, a na stadionach sześciu miast gospodarzy odbędzie się w sumie 21 meczów. Nasza reprezentacja zagra w grupie A, gdzie zmierzy się ze Słowacją, Szwecją oraz Anglią. Pierwszy ich mecz odbędzie się 16 czerwca w Lublinie - to pewne. Jednak pod znakiem zapytania pozostaje kwestia składu, który powoła trener Marcin Dorna. Teoretycznie Dorna może sięgnąć po zawodników pierwszej reprezentacji, którzy podobno wyrazili chęć wzięcia udziału w mistrzostwach, czyli Arkadiusza Milika Karola Linetty'ego, Bartosza Kapustkę oraz Piotra Zielińskiego.

Przypominamy, że tego entuzjazmu nie podzielił Robert Lewandowski, który w rozmowie dla Polsatu Sport, stwierdził że jego koledzy powinni zrezygnować z występu na mistrzostwach. Kapitan polskiej reprezentacji tłumaczył swój sceptycyzm faktem, że w drużynie U21 powinno zaprezentować się młode i mniej znane pokolenie piłkarzy, dla których byłaby to szansa na pokazanie się w dużym turnieju. Kto zagra zatem w Mistrzostwach Europy U21? Tego dowiemy się w najbliższych miesiącach.

Mateusz Demski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.