Młodzi mieszkańcy żyjący z promocji. Jak oszczędzać w życiu codziennym?

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Filip Wołek

Młodzi mieszkańcy żyjący z promocji. Jak oszczędzać w życiu codziennym?

Filip Wołek

Coraz częściej idąc na zakupy porównujemy ceny produktów z życia codziennego: chleb, masło czy sery, to i wiele więcej znajduje się w większości regularnych koszyków zakupowych. Dużą popularnością cieszą się narzędzia internetowe oraz programy lojalnościowe, które chcą pomóc w oszczędzaniu – ile można zaoszczędzić?

- Od kiedy mieszkam na swoim zauważam ile realnie kosztuje wyżywienie w Polsce – komentuje Kamil ze Szwederowa. – Korzystam z wielu aplikacji promocyjnych i dzięki temu wydaje mniej, co ciekawe większość ofert dotyczy takich produktów jak spożywcze, ale trafiają się również wyprzedaże chemii i środków czystości.

Zainteresowanie programami lojalnościowymi

W dużej liczbie sklepów zaczynają funkcjonować wszelkiego rodzaju programu lojalnościowe. Zachęcają one niskimi cenami, ofertami specjalnymi, a czasem nawet zwrotem pewnej ilości gotówki za wykonanie zakupów za konkretną kwotę. Moja Biedronka, Żappka, Skarbonka Auchan, Lidl Plus to przykładowe programy, do których klient może się zapisać – i dzięki którym może oszczędzać w sklepach konkretnego producenta. Jak podaje jeden z raportów zrealizowanych przez ARC Rynek i Opinia z roku na rok rośnie liczba osób zapisanych do co najmniej jednego programu lojalnościowego. Odsetek badanych, którzy potwierdzili uczestnictwo w takich programach wyniósł aż 65%. Co więcej, blisko 40% badanych jest otwarta na dołączenie do kolejnych.

Programy lojalnościowe to często nie tylko unikalne rabaty i zniżki, ale również specjalne punkty, bądź inna waluta, którą można wymieniać na fizyczne przedmioty i produkty. Tak jak dawniej kolekcjonowało się szereg kart upoważniających nas do skorzystania z rabatu, tak teraz wystarczy wirtualna karta w naszym telefonie, a niekiedy stworzone i połączone konto z naszym numerem telefonu.

- Wzrost zainteresowania programami lojalnościowymi w tym roku może być reakcją na rosnące ceny w zasadzie wszystkich produktów i usług – komentuje Agnieszka Doktorska z ARC Rynek i Opinia, autorka raportu. - Polacy szukają oszczędności i starają się wykorzystać możliwości tańszego zakupu lub zyskania innego profitu. Bardzo pomocne w korzystaniu z programów lojalnościowych są aplikacje mobilne. O ile wcześniej, często konieczne było noszenie ze sobą kart programów, o tyle teraz nie ma już takiej potrzeby, a wszystko mamy w telefonie. Co więcej, aplikacje w telefonie pomagają szybko sprawdzić aktualne promocje czy stan naszego konta w programach – na pewno jest to duże ułatwienie i dodatkowa zachęta dla klientów.

W poszukiwaniu najlepszych ofert

Wielu klientów korzysta z gazetek, grup tematycznych oraz internetowych wyszukiwarek ofertowych. Są one współtworzone przez internautów z całego kraju, dzięki czemu możliwe jest porównywanie cen nie tylko przez wzgląd na interesujący nas region, ale również kategorię produktu.

Czasem sklepy decydują się na wewnętrze przecenianie produktów z krótkim terminem przydatności, dla wielu klientów robiących regularne zakupy jest to ciekawa odskocznia pozwalająca zaoszczędzić i przyczynić się do ograniczenia wyrzucanej żywności. Nie zapominajmy, że duża część produktów może być spożywana po dacie umieszczonej na etykiecie.

Coraz więcej osób decyduje się na kolekcjonowanie promocji na swoim telefonie. Gdziekolwiek się nie znajdujemy możemy przeglądać aktualne oferty i skorzystać z nich w każdej chwili.

Większość promocji i ofert specjalnych pozwala zaoszczędzić nawet 50% ceny pierwotnej - dotyczy to nie tylko wyprzedaży, ale również produktów z krótkim terminem przydatności.

Sprawdzone sposoby na oszczędzanie

Obecnie wiele osób szuka metod do sprawnego oszczędzania gotówki. Idąc do sklepu warto przygotować sobie listę potrzebnych produktów – zaplanowanie zakupów pozwala ograniczyć zbędne zakupy. Ciekawym pomysłem jest również przygotowanie tygodniowego planu na posiłki – nie tylko przeanalizujemy, czego nam potrzeba, ale również ograniczymy marnowanie żywności.

Jak mogliśmy wyczytać w szacunkowym wskaźniku cen przygotowanym przez GUS za grudzień 2021, ceny towarów i usług wzrosły w porównaniu z grudniem 2020 roku o blisko 8,6%.

Świeże owoce i warzywa cieszą się dużą popularnością zimą.
Twitter GUS Infografika prezentująca wzrost cen towarów oraz usług.

Czynnikiem pozwalającym ograniczyć nadmierne wydatki na żywność są zamienniki oraz produkty od innych firm. Czasem na cenę towaru wpływa nie tyle, co skład oraz jego właściwości, ale opakowanie i nadmiar reklam w mediach społecznościowych.
Dla osób posiadających ogród, ciekawą opcją są własne owoce i warzywa. Pozwoli to zaoszczędzić w sezonie na: pomidorach, sałacie, borówkach, jabłkach czy nawet ziemniakach. Nie powinno zabraknąć ziół, które przydadzą się do gotowania oraz będą ciekawą ozdobę w mieszkaniu – pamiętajmy, że świeża bazylia, koper, oregano czy majeranek przydadzą się każdej gospodyni.
W dobie rosnących cen prądu warto zastanowić się również nad zestawem energooszczędnych urządzeń w domu. Najlepiej zacząć od wymiany żarówek, tradycyjne modele żarnikowe potrafią czerpać nawet 10-krotnie więcej energii względem energooszczędnych LED.

Filip Wołek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.