Młodzi nie wiedzą, jak pomagać. Możemy ich tego nauczyć

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Agata Sawczenko

Młodzi nie wiedzą, jak pomagać. Możemy ich tego nauczyć

Agata Sawczenko

Zależy nam na pokazaniu różnic między doraźną pomocą a długofalowym wsparciem – mówi Marek Biedrzycki z Fundacji DOOR Otwarte Drzwi

Kilka miesięcy temu założył Pan fundację...

Nie ukrywam, że pomysłodawca i fundator miał przygodę losową, cudem uszedł z życiem. To stąd wzięła się ta inicjatywa, by zrobić coś dobrego. A ja bardzo chętnie biorę w tym udział.

Fundacja ogłosiła konkurs filmowy dla młodzieży. Formularz zgłoszeniowy i pełny regulamin konkursu znajduje się na stronie www.fundacjadoor.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 14 kwietnia. Od tego dnia rozpocznie się głosowanie internetowe. Jego koniec przewidziano na 1 maja. 5 maja natomiast zostaną oficjalnie ogłoszone wyniki. Zaś 9 maja nastąpi uroczyste wręczenie nagród.

Czym się zajmujecie?

Działamy dopiero od kilku miesięcy, więc przede wszystkim mamy mnóstwo pomysłów. Chcemy na przykład pod koniec kwietnia zorganizować charytatywny koncert. A naszym sztandarowym pomysłem są misie – małe, puchate przytulanki. Chcemy, by były one w samochodach policji, pogotowia, straży pożarnej. Dotarliśmy do badań naukowych, które mówią, że po wypadkach, zdarzeniach losowych, dzieci mają ogromną traumę. A jeśli wydarzy się coś strasznego, miś mógłby być takim pierwszym lekarstwem, przytuleniem.

Misie już trafiły do naszych służb?

Okazuje się, że to nie jest takie proste. Choć nasze służby są chętne, by misie otrzymać, potrzebujemy jeszcze zgody ministerstwa. Jesteśmy na etapie negocjacji.

Pomagacie też chorym dzieciom w szpitalu.

Bardzo nam na tym zależy. Mam doświadczenie w organizowaniu imprez, zbiórek pieniędzy, koncertów. Będę starał się też robić to na rzecz fundacji. Fundacja pomaga między innymi Klinice Rehabilitacji Dziecięcej w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Udzielamy jej wsparcia finansowego. Dzięki temu będzie możliwość zakupu nowego sprzętu. Wolontariusze z fundacji biorą udział w organizacji zajęć dydaktycznych dla maluchów, które przebywają tam na leczeniu. Chcemy się skupić na najmłodszych z prostego powodu – mamy swoje dzieci i to jest po prostu najbliższe naszym sercom.

Ale fundacja robi coś więcej. Właśnie ogłosiliście konkurs dla młodzieży.

„Pomagam Pomagać” – to hasło przewodnie naszego konkursu filmowego. Skierowany jest on do młodzieży ponadgimnazjalnej z województwa podlaskiego i ma uwrażliwić młodych ludzi na potrzeby innych, na krzywdę innych. Chcemy sprawić, by nie przechodzili wobec tego obojętnie. Dzięki konkursowi chcemy propagować rzeczywiste wspieranie potrzebujących, rozwinąć wśród młodzieży idee edukacji naszego społeczeństwa, które w wielu przypadkach – kolokwialnie mówiąc – nie wie, jak pomagać. Zależy nam też na pokazaniu różnic między doraźną pomocą, jaką jest na przykład jednorazowa zbiórka pieniędzy, a długofalowym wsparciem, które jest wykorzystywane zgodnie z jego przeznaczeniem, niosąc korzyści i radość obdarowanym.

Na czym będzie polegał ten konkurs?

Liczymy na kreatywność młodych ludzi i ich empatię. Dlatego stawiamy przed nimi zadanie stworzenia krótkiej, filmowej opowieści, która rozwinie hasło przewodnie konkursu – „Pomagam pomagać”.

Długość filmów konkursowych nie powinna przekraczać trzech minut. Nie narzucamy z góry żadnej techniki. Prace mogą być wykonane jako lipdub, spot, teledysk, reklama. W ten sposób chcemy też przekonać młodzież ze szkół średnich, że technika filmowa w dzisiejszych czasach nie jest trudną, a na pewno atrakcyjną formą wypowiedzi.

Do kogo konkurs jest skierowany?

Można wziąć w nim udział indywidualnie, ale zachęcamy też szkoły, by rozpropagowały go wśród swoich uczniów.

Uczniowie nakręcą filmy. I co dalej?

Wszystkie prace, które otrzymamy, umieścimy na facebookowym profilu naszej fundacji. Tam też odbędzie się głosowanie w myśl zasady: jedno polubienie = jeden głos.

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?

Najlepszy film stanie się oficjalnym spotem akcji. Zrobię wszystko, by zaistniał on też w jakiejś ogólnopolskiej telewizji – no ale to na razie plany. Laureaci otrzymają statuetkę, atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy.

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy i pełny regulamin konkursu znajduje się na stronie www.fundacjadoor.pl. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 14 kwietnia. Od tego dnia rozpocznie się głosowanie internetowe. Jego koniec przewidziano na 1 maja. 5 maja natomiast zostaną oficjalnie ogłoszone wyniki. Zaś 9 maja nastąpi uroczyste wręczenie nagród.

Agata Sawczenko

W "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej" zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętą ochroną zdrowia. Chętnie podejmuję też tematy społeczne i piszę o ciekawych ludziach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.