Młodzi Ukraińcy z wizytą w gminie

Czytaj dalej
Fot. M. Strzelczyk
Czesław Wachnik

Młodzi Ukraińcy z wizytą w gminie

Czesław Wachnik

Do Świdnicy przyjechała grupa 20 uczniów ze szkoły w Drohobyczu na Ukrainie. Będą oni w Polsce do niedzieli. Odwiedzą m.in. Zieloną Górę i Wrocław.

W niedzielę (29 maja) wieczorem przyjechała do Świdnicy grupa 20 uczniów szkoły ogólnokształcącej (uczą się tam dzieci od przedszkola do matury) z Drohobycza na Ukrainie. Z uczniami przyjechało dwóch opiekunów, nauczycieli języka polskiego, a wszystkich przywiózł wójt Adam Jaskulski.

Goście zamieszkali w domach uczniów szkoły w Świdnicy, a już wczoraj uczestniczyli w zajęciach. Ariza Jaz, zastępca wójta powiedziała nam: - Są to uczniowie w wieku od 12 do 16 lat nie tylko z rodzin z rodowodem polskim, ale też ukraińskich. A warunkiem przyjechania do Polski było uczestniczenie w lekcjach nauki języka polskiego. Goście z Ukrainy będą brali udział w lekcjach nie tylko języka polskiego, ale też z innych przedmiotów - dodała zastępca wójta.

Jerzy Piotrowski, dyrektor szkoły w Świdnicy potwierdził, że już wczoraj goście uczestniczyli w zajęciach szkolnych. - Przyjęliśmy zasadę, że uczniowie u których goście nocują, zabierają ich na swoje lekcje. Zresztą przybysze u naszych rodzin nie tylko nocują, ale też jedzą śniadania i kolacje. Natomiast obiady funduje szkoła - powiedział dyrektor.

Goście z Ukrainy w czasie poniedziałkowego obiadu. Śniadania i kolacje jedzą u rodzin uczniów, obiady funduje szkoła.
M. Strzelczyk Goście z Ukrainy w czasie poniedziałkowego obiadu. Śniadania i kolacje jedzą u rodzin uczniów, obiady funduje szkoła.

Pobyt ma jednak charakter bardziej rekreacyjno - wypoczynkowy. Stąd wieczorem zaplanowano ognisko z kiełbaskami, a w kolejnych dniach uczestniczenie w treningu szermierzy czy zawodach wędkarskich. Zaplanowano też wycieczkę do Palmiarni i Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze, wycieczkę po starówce oraz do muzeum wojskowego Drzonowie i archeologicznego w Świdnicy. Odbędzie się też wycieczka do Wrocławia, połączona ze zwiedzaniem miasta. Dyrektor zapowiedział, że za rok planowana jest wycieczka grupy polskich uczniów do Drohobycza.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.