Mniejsze emerytury dla byłych esbeków [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Damian Witek

Mniejsze emerytury dla byłych esbeków [wideo]

Damian Witek

Minister Mariusz Błaszczak przedstawił ustawę obniżającą emerytury byłym pracownikom SB.

Rząd chce obniżyć świadczenia emerytalne i rentowe byłym pracownikom komunistycznego aparatu bezpieczeństwa do wysokości maksymalnie średniego takiego świadczenia. Projekt ustawy dezubekizacyjnej przedstawił minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.

- To jest naprawienie tego, co przez lata nie zostało naprawione - podkreślił Mariusz Błaszczak na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Według projektu ponad 32 tys. osób - byłych pracowników SB i UB - zostanie objętych ustawą, a oszczędności w budżecie państwa będą wynosić ponad 11 mln zł miesięcznie, czyli 132 mln zł rocznie.Ustawa ta zakłada obniżenie procentowego wymiaru emerytury z 0,7 proc. do 0,5 proc. podstawy wymiaru za rok służby w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990. Nie będzie także istnieć możliwość podwyższenia emerytury o 15 proc. podstawy wymiaru za inwalidztwo, którego dany pracownik nabawił się w trakcie służby.

Najwyższe emerytury byłych pracowników SB wynoszą obecnie nawet 22 tys. zł, a średnia to 4-6 tys. zł. - Nie ma zgody na to, żeby funkcjonariusze służb aparatu opresji otrzymywali tak wysokie świadczenia za to, że dławili wolność i niepodległość naszego kraju - mówił Mariusz Błaszczak.

Według ministerialnych zapowiedzi wysokość emerytur dla osób pracujących w organach bezpieczeństwa państwa nie będzie wyższa od kwoty przeciętnej emerytury z ZUS, czyli ok. 2130 zł. Kwota renty inwalidzkiej nie przekroczy zaś 1610 zł, a renty rodzinnej 1850 zł.

- Projekt jest gotowy, będzie omawiany przez rząd, następnie trafi do Sejmu. Rząd premier Beaty Szydło pracuje sprawnie, a więc jestem przekonany, że szybko ten proces legislacyjny zostanie przeprowadzony - zapowiedział minister Błaszczak.

Zapytany przez dziennikarza Agencji Informacyjnej Polska Press o to, kiedy ustawa wejdzie w życie, minister odpowiedział, że bardzo realne jest to, że zacznie ona obowiązywać od przyszłego roku.

Prawo i Sprawiedliwość jeszcze przed wyborami zapowiadało obniżenie emerytur pracownikom komunistycznej Służby Bezpieczeństwa.

Autor: Damian Witek

Damian Witek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.