Mogileńskie zabytki znów będą remontowane

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Nawrocka
Agnieszka Nawrocka

Mogileńskie zabytki znów będą remontowane

Agnieszka Nawrocka

Zabytkowe kościoły w powiecie mogileńskim dostały wsparcie samorządu województwa na prace konserwatorskie i remonty.

W zabytkowych świątyniach naszego regionu nieustannie trwają jakieś prace. Co roku dużym zastrzykiem gotówki są dotacje przekazywane przez samorządy. Już wiadomo kto, ile i na co dostanie pieniędzy w tym roku. Pulę na prace konserwatorskie rozdzielił zarząd województwa. Pieniądze z urzędu marszałkowskiego to największa dotacja dla lokalnych zabytków.

W tym rozdaniu największe wsparcie na jedno zadanie dostanie parafia w Markowicach. Sanktuarium przydzielono blisko 79 tysięcy z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz ponad 1000 złotych z budżetu samorządu. Pieniądze będą przeznaczone na remont elewacji klasztoru (wymiana stolarki, izolacja ścian). Parafia św. Trójcy w Strzelnie dostanie pieniądze na dwa zadania. Około 50 tysięcy złotych na prace konserwatorskie przy organach Wilhelma Sauera z 1866 roku.

Ponad 40 tysięcy złotych dostanie parafia na drugi etap prac we wnętrzu Rotundy oraz roboty końcowe na zewnątrz. Wsparcie dwóch zadań dostanie także parafia św. Michała Archanioła w Siedlimowie. Samorząd województwa zdecydował o przyznaniu ponad 20 tysięcy na konserwację wnętrza świątyni oraz około 40 tysięcy złotych na „opracowanie malarskie wnętrza”.

Wsparcie trafi także do kościoła św. Mateusza w Gębicach. Parafia dostanie 50 tysięcy złotych na remont posadzki. Podobna suma trafi do parafii św. Jakuba Większego Apostoła w Mogilnie, czyli do Fary. Pieniądze zostaną przeznaczone na kolejny etap konserwacji elewacji świątyni. Ponad 50 tysięcy dostanie parafia św. Marii Magdaleny w Kwieciszewie. Dotacja jest przeznaczona na kolejne prace przy elewacji we wschodniej i północnej części kościoła. To jednak nie jedyna dotacja dla Kwieciszewa. Na wniosek starostwa urząd marszałkowski przeznaczył 20 tysięcy na remont elewacji kościoła ewangelickiego.

Blisko 30 tysięcy złotych przyznano parafii św. Jana Apostoła w Mogilnie, czyli Klasztorowi. Dotacja jest przeznaczona na ostatni etap prac renowacyjnych ołtarza św. Scholastyki, obejmujący złocenie ramy obrazu oraz dwanaście snycerskich zacheuszek w stylu Ludwika XVI i trzy barokowe szafy zakrystyjne.

Dotację dostanie także parafia św. Wojciecha w Stodołach. Tutaj mają być kontynuowane prace przy konserwacji barokowego ołtarza bocznego.

Pula pieniędzy na ten rok została rozdzielona. Jednak jak zapowiada marszałek Całbecki:

- Potrzeby są wciąż duże, dlatego będziemy nadal konsekwentnie wspierać prace w zabytkach.

Agnieszka Nawrocka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.