Tomasz Kubaszewski

Możemy jeść jajka i wystawiać skarpety

Możemy jeść jajka i wystawiać skarpety Fot. Joanna Zakrzewska/Archiwum
Tomasz Kubaszewski

Teraz w pociągach będzie już zupełnie inaczej. PKP ogłosiły bowiem wprowadzenie Kodeksu Kulturalnego Podróżowania.

Z oficjalnego komunikatu wynika, że było to przedsięwzięcie na dużą skalę. Sonda, w której udział wzięło ponad 3 tysiące pasażerów, badania fokusowe, wynajęcie specjalisty od savoir-vivre’u. Na tej podstawie powstał 8-punktowy kodeks. Najważniejsze, by pomagać innym w umieszczaniu bagażu na półkach.

Drugi punkt głosi, iż jak ktoś jest głodny, to może jeść tylko bezwonne potrawy. Trzeci, by muzyki słuchać wyłącznie na słuchawkach. Czwarty dotyczy wyłączania dźwięków z komputerów oraz telefonów. Piąty, by nie zdejmować butów. Szósty odnosi się do prowadzenia rozmów telefonicznych - generalnie, żeby nie gadać. Siódmy, aby dbać o czystość, ósmy zaś - by nie kłaść nóg na siedzeniu.

Suwalski podróżny, jak nie przeczyta niniejszego tekstu, to o istnieniu kodeksu się nie dowie. Bo jest on wyświetlany na 38 dworcach w całej Polsce oraz w Pendolino. W Suwałkach wyświetlany nie będzie, bo tu dworzec praktycznie nie funkcjonuje.

Tak się też jakoś składa, że i Pendolino nas omija. Czy w związku z tym suwalczanin może jeść jajka i cebulę podczas podróży oraz zdejmować buty po całodziennym użytkowaniu? To dla PKP chyba wciąż ważniejsza sprawa niż budowa porządnej linii kolejowej do Suwałk.

Tomasz Kubaszewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.