MPK Poznań: Od lipca wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej. Podwyżka będzie bolesna

Czytaj dalej
Fot. Maciej Urbanowski
Bogna Kisiel

MPK Poznań: Od lipca wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej. Podwyżka będzie bolesna

Bogna Kisiel

Tegoroczne wakacje rozpoczną się drastyczną podwyżką cen biletów komunikacji miejskiej. Od lipca za przejazdy autobusami i tramwajami MPK Poznań pasażerowie zapłacą o 20-30 proc. więcej.

20-procentowy wzrost cen biletów okresowych odnosi się do osób płacących podatki na rzecz Poznania lub gmin objętych porozumieniami. I tak cena biletu 30-dniowego metropolitalnego na strefę A od 1 lipca wzrośnie z 99 zł do 119 zł. Bardziej dostaną „po kieszeni” ci, którzy nie płacą tu podatków, bo oni za sieciówkę na strefę A zapłacą 149 zł (obecna cena to 115 zł).

Czytaj też: MPK Poznań: Podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej mają obowiązywać od 1 lipca. Ile zapłacimy?

– W ofercie znajduje się w wyjątkowo promocyjnej cenie roczny bilet metropolitalny, który od 1 lipca na przykład na strefę A będzie kosztował 949 złotych, czyli 79 złotych miesięcznie. Decydując się na taki zakup pasażer uzyska 33-procentowy rabat w odniesieniu do kosztu 12 biletów 30-dniowych na strefę A . Oszczędność to 479 zł lub cztery miesiące bezpłatnych przejazdów – mówi Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.

Od lipca więcej zapłacimy też za przejazdy opłacane z tPortmonetki od pierwszego do siódmego przystanku, za kolejne opłata nie ulegnie zmianie. Zlikwidowano bezpłatne przejazdy dla uczniów podstawówek. W zamian mogą oni korzystać z komunikacji miejskiej w strefach A+B+C+D, kupując bilet roczny za 60 zł. Znacznie wzrosną też ceny biletów papierowych. Zniknie bilet 10-minutowy, który zostanie zastąpiony przez 15-minutowy.

Sprawdź: Co z podwyżkami biletów na MPK Poznań? Lewica postuluje powołanie okrągłego stołu transportowego

Czy wprowadzenie wyższych opłat na początku wakacji, w trakcie trwające epidemii nie zniechęci do transportu publicznego? Z danych ZTM wynika, że w okresie największych obostrzeń (na początku epidemii) liczba osób korzystających z komunikacji

Od 1 lipca wzrastają ceny biletów komunikacji miejskiej. To pierwsza podwyżka od 2013 roku
Łukasz Gdak Od 1 lipca wzrastają ceny biletów komunikacji miejskiej. To pierwsza podwyżka od 2013 roku

miejskiej spadła o 80-90 proc. w stosunku do początku marca. I choć obecnie obserwowany jest powolny wzrost liczby pasażerów, to frekwencja wciąż wynosi ok. 40 proc.

– Cena biletu to tylko jeden z elementów, które wpływają na wybór środka transportu. Dla pasażerów równie ważne, a często także ważniejsze, są inne czynniki, takie jak częstotliwość połączeń, punktualność, niezawodność, komfort przejazdu, oczekiwania, przesiadki, informacja pasażerska – podkreśla Jan Gosiewski, dyrektor ZTM. – Alternatywą dla podniesienia cen biletów byłoby obniżenie tych standardów (przede wszystkim pracy przewozowej), co równie niekorzystnie mogłoby wpłynąć na atrakcyjność transportu zbiorowego.

Zobacz też: MPK Poznań: Podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej przegłosowane. Zobacz, ile będą kosztować od 1 lipca 2020

Gosiewski przypomina też, że dyskusja o zmianie taryfy rozpoczęła się dużo wcześnie niż epidemia COVID-19, bo jesienią ubiegłego roku, a powody podwyżki nie zmieniły się. – Są nimi dużo wyższe koszty organizacji konsekwentnie rozbudowywanego transportu i brak kompleksowych zmian w taryfie od 2014 roku, co spowodowało, że znacznie zmniejszyło się pokrycie kosztów transportu publicznego wpływami z biletów z 43 procent w 2015 do 36 procent w 2019 roku – tłumaczy Gosiewski.

W ubiegłym roku Poznań dofinansował komunikację miejską kwotą 331 mln zł. W tym, jak twierdzi prezydent Jacek Jaśkowiak, miasta nie stać na tak wysoką dopłatę

Dyrektor ZTM wskazuje, że wydatki w tegorocznym budżecie Poznania na dopłatę do transportu zostały zmniejszone o 15 mln zł. – Utrzymanie wysokiego standardu przewozów, do którego przyzwyczaili się już mieszkańcy jest możliwe, pod warunkiem uzupełnienia brakującej kwoty wpływami z biletów – mówi Gosiewski.

– Problemy finansowe dodatkowo się pogłębią w wyniku czekających nas kolejnych wzrostów kosztów i ubytków przychodów związanych ze skutkami pandemii.

Przykładowe ceny biletów od 1 lipca

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogna Kisiel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.